25.04.2024 Czwartek

60. JnO: Magdalena Zawartko „SATYAGRAHA”

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 25.04.2024
Godzina: 23:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 50 zł
Miejsce wydarzenia: Vertigo Jazz Club & Restaurant, Oławska 13
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Magdalena Zawartko fot. Diana Błażków

Kiedy:
kwiecień 25, 2024@11:00 pm – 11:59 pm
2024-04-25T23:00:00+02:00
2024-04-25T23:59:00+02:00

Magdalena Zawartko „SATYAGRAHA”

Magdalena Zawartko – wokal

Marcin Kaletka – saksofony  

Michał Tokaj – fortepian  

Michał Barański – kontrabas  

Michał Miśkiewicz – perkusja

21 września 2023 roku w Międzynarodowy Dzień Pokoju, nakładem Requiem Records ukazał się solowy debiut fonograficzny wokalistki Magdaleny Zawartko „Satyagraha”, który jest zwieńczeniem jej 10-letniej działalności w sferze muzyki jazzowej. Kierownictwo muzyczne projektu objął Michał Tokaj i jest on autorem większości aranżacji muzycznych.

Satyagraha, czyli „uchwycenie prawdy”, odnosi się nie tylko do teorii, jaką głosił Gandhi, ale przede wszystkim do prawdy, jaką w świecie chaosu i konsumpcjonizmu daje nam muzyka. Jest to swego rodzaju muzyczny manifest i emocjonalny oręż w koncepcji siły człowieka pozostającego w stanie prawdy. Warto też zauważyć, że zarówno Satyagraha, jak i muzyka jazzowa miały znaczący wpływ kulturowy i historyczny oraz nadal inspirują i wpływają na ludzi na całym świecie na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Na płycie znajdują się autorskie kompozycje inspirowane wielokulturowością naszego świata i jazzowe interpretacje utworów przedstawiających synkretyzm religii i kultur za pomocą emocjonalnego przekazu, jaki ze sobą niosą.

Magdalena Zawartko – wokalistka, nauczycielka akademicka, performatorka, animatorka życia kulturalnego. Nie lubi klasyfikować swojego głosu, eksperymentuje z jego brzmieniem i odkrywa nowe kolory, czerpiąc inspiracje dzięki dalekim podróżom. Pozwala jej to swobodnie posługiwać się wieloma technikami od śpiewu etnicznego po operowy. Jej autorski projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie” reprezentował Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w wielu krajach Europy i został uhonorowany Nagrodą Gazety Wyborczej Warto 2016. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale wokalnym, w klasie śpiewu prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Jest pomysłodawczynią Młodzieżowej Akademii Musicalowej, w której odpowiada za kierownictwo muzyczne wszystkich spektakli od 2009 roku. Na co dzień pracuje w rodzimej Akademii w katedrze muzyki jazzowej i kieruje Studium Musicalowym Capitol we Wrocławiu. Jest członkiem Stowarzyszenia Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne. Magdalena Zawartko angażuje się w wiele akcji charytatywnych i społecznych zwłaszcza dla osób, do których kultura nie sięga tak, jak powinna. Jest twórcą piosenki „Otwieramy okna”, która zgromadziła w czasie pandemii większość wrocławskiego środowiska muzycznego. W roku 2021 została uhonorowana Orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2023 otrzymała nominację do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku.

Magdalena Zawartko współpracowała i nagrywała z czołowymi muzykami jazzowymi, takimi jak: Billy Harper, Billy Hart, Leszek Możdżer, Dariusz Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Dominik Wania, Michał Tokaj, Michał Barański, Michał Miśkiewicz oraz brała udział w wielu festiwalach jazzowych m.in.: Jazz nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa, Sopot Jazz Festival, Szczecin Jazz Festival.


JAM SESSION

Wstęp wolny

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej