27.04.2024 Sobota

60. JnO: Stephen McCraven African-American Heritage Ensemble | Makaya McCraven

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 27.04.2024
Godzina: 19:30
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 160 zł
Miejsce wydarzenia: Impart Centrum, Piłsudskiego 19
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Stephen McCraven fot. mat. prasowe

Makaya McCraven fot. Sulyiman

Kiedy:
kwiecień 27, 2024@7:30 pm – 10:00 pm
2024-04-27T19:30:00+02:00
2024-04-27T22:00:00+02:00

I set Stephen McCraven African-American Heritage Ensemble

Stephen McCraven – perkusja

Ricky Ford – saksofon

Suleiman Hakim – saksofon

Florent Allirot – kontrabas

Lamine Sow – perkusjonalia

Dominik Wania – fortepian

Stephen McCraven zaczął grać na perkusji w szkolnych zespołach w wieku 8 lat. W wieku 10 lat przeprowadził się do Hamden w Connecticut i uczęszczał do Jimmy Stavris Drum School w New Haven. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie u Alana Dawsona, a następnie na University of Massachusetts, gdzie uczył się u Maxa Roacha i Archiego Sheppa. Steve odbył trasę koncertową po Europie z Marionem Brownem w 1977 roku i brał udział w nagraniu albumu Mariona „La Placita”. W 1978 roku wyjechał do Paryża, gdzie studiował u „Philly Joe” Jonesa, Kenny’ego Clarke’a, Olivera Johnsona i George’a Browna. Od 1988 roku Steve jest perkusistą Archiego Sheppa. Współpracuje również z Davidem Murrayem i Piotrem Wojtasikiem. Steve grał z Samem Riversem przez 10 lat, a także z Yusefem Lateefem, Malem Waldronem, Haroldem Ashbym, Freddiem Hubbardem, Hankiem Crawfordem, Charlesem Tolliverem, Davidem „Fatheadem” Newmanem, Sugarem Bluem, Horacem Parlanem, Calvinem Newbornem, Michaelem Gregorym, Jamesem Moodym, Pee Wee Ellisem, Bennym Golsonem, Arthurem Blythem, Michelem Graillierem, Jalalem Nuriddinem (Last Poets), Kirkiem Lightseyem, Walterem Bishopem Jr., Billym Harperem i innymi. Steve nagrał 10 płyt jako lider. Jest ojcem Makayi McCravena.


II set Makaya McCraven

Makaya McCraven – perkusja

Marquis Hill – trąbka

Junius Paul – kontrabas

Matt Gold – gitara

Perkusista, producent i dźwiękowy kolażysta, Makaya McCraven, jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów w Chicago, którego pełen inwencji proces i intuicyjny, filmowy styl wymykają się kategoryzacji. Uważany za prawdziwego innowatora, McCraven doskonale porusza się między gatunkami i wykracza poza granice jazzu, elektroniki, kompozycji i rytmu, tworząc własne formy.

Jego przełomowy album „In the Moment” został wydany przez International Anthem Recording w styczniu 2015 roku i szybko został uznany za radykalną deklarację McCravena, w której przedstawił unikalną markę „organicznej muzyki beatowej”, co szybko zapewniło mu miejsce pośród awangardy nie tylko znanych na całym świecie artystów jazzowych, ale także niszowego gatunku kompozytorów-producentów nowej fali, zacierających granice jazzu i muzyki elektronicznej. Po swoim imponującym debiucie, McCraven wydał szereg niesamowitych albumów, w tym szczególnie popularne „Universal Beings (International Anthem)” z 2018 roku i „We’re New Again” – swoją przeróbkę ostatniego albumu Gila Scotta-Herona dla XL Recordings. McCraven wydał ostatnio „Deciphering the Message” – kolekcję 13 utworów z obszernego katalogu Blue Note Records, przearanżowanych i zremiksowanych, by nadać im nowe brzmienie. Album został wydany w październiku 2021 roku przez Blue Note Records.

„In These Times” to nowy, siódmy (!) album (wydany 23 września 2022 r.) wydany dzieki współpracy trzech wytwórni: International Anthem, Nonesuch i XL Recordings. „In These Times” zawiera kilka znaczących występów gościnnych, w tym gitarzysty – Jeffa Parkera, harfistki – Brandee Younger i Macie Stewart z Ohmme. Junius Paul, Marta Sofia Honer i Lia Kohl również dołączyli do chicagowskiego perkusjonalisty.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej