9.04.2020 Czwartek

kwiecień 9, 2020@6:00 pm – 7:00 pm
2020-04-09T18:00:00+02:00
2020-04-09T19:00:00+02:00

Pierwsze spotkanie z Akademią Miejską w sieci! Kwietniową rozmowę poświęcimy jednemu z największych wyzwań, które stoi przed współczesnymi miastami. O przeciwdziałaniach postępującej zmianie klimatycznej porozmawiamy z ekologiem, Krzysztofem Smolnickim. ­

Wrocław jako pierwszy w Polsce ogłosił alarm klimatyczny, tym samym przyznając priorytet osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Co to oznacza? Jakie działania są podejmowane? Czym jest zeroemisyjność? Co jako mieszkańcy możemy zrobić, aby ograniczać skutki kryzysu? A jak to wszystko ma się do pandemii koronawirusa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukamy podczas nadchodzącego spotkania.

Relację będzie można obejrzeć na fanpage’u Barbary.

Spotkanie poprowadzi Joanna Panciuchin – współtwórczyni Akademii Miejskiej, kulturoznawczyni, doktorantka Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Pedagogiki na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Publikowała m.in. w „Pracach Kulturoznawczych”, „Kulturze – Historii – Globalizacji”, rosyjskiej „Praxemie”, „Dolnym Śląsku”, „Le Monde Diplomatique”. Obecnie współtworzy program Sąsiadujemy oraz program działań merytorycznych Barbary.

A gościem barbarowej sceny będzie Prezes Fundacji EkoRozwoju, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – Krzysztof Smolnicki. Zaangażowany w działalność ruchu ekologicznego od 1986 roku (był uczestnikiem m.in. protestów w obronie parków we Wrocławiu) w Fundacji realizuje i nadzoruje projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, ruchu rowerowego, ograniczania ilości odpadów, ekoturystyki oraz czynnej ochrony przyrody.

Relacja spotkania na żywo z Barbary będzie dostępna dzięki współpracy z PIK Wroclaw. Dziękujemy!

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Porozmawiamy o miejskim życiu zwierząt oraz roślin, a także o zmianie klimatycznej – największym wyzwaniu, przed jakim stoją współczesne miasta.  Z kolei w kwietniu oderwiemy się na chwilę od rzeczywistości, aby odkryć szalone i fantastyczne wizje metropolii idealnych.

Program:

9.04 | Jak w mieście zmienia się… klimat? | LIVE
30.04 | Jak tworzy się miasto… z fantazji? | LIVE

Organizator cyklu: Strefa Kultury Wrocław
Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr
Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Więcej informacji o pozostałych wydarzeniach w Barbarze: TUTAJ