12.05.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Pan Tom buduje dom”

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 12.05.2024
Godzina: 12:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 25 zł
Wiek dzieci: 4+
Czas trwania spektaklu: około 45 min.
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marek Sobolewski

Kiedy:
maj 12, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-05-12T12:00:00+02:00
2024-05-12T13:00:00+02:00

Cykl FIRLEJ DZIECIOM zaprasza na dynamiczny spektakl, podczas którego Teatr Scena 96 zbierze publiczność na plac budowy, wykorzystując do tego ponadczasowe projekcje. Historia bohatera powstała na podstawie książki z 1938 roku, co znaczy, że widzowie cofną się do czasów, kiedy nie istniały telefony komórkowe i internet.

„Pan Tom buduje dom” to spektakl, który powstał na podstawie książki Franciszki i Stanisława Themersonów. Wspaniale napisany tekst oraz znakomite, wyraziste, czarno-białe ilustracje dzisiaj niewiele straciły ze swej aktualności, choć prezentowane podczas występu domy w różnych częściach świata bardzo się już zmieniły. Pewnego dnia sympatyczny pan Tom Łebski, bohater spektaklu, postanawia zbudować sobie dom. Tak rozpoczyna się wędrówka publiczności przez tajniki różnych dziedzin związanych z budowaniem. Spektakl cechuje dynamiczna akcja. Pan Tom jest w ciągłym ruchu, często przenosi się na plac budowy, a jego podróże prezentowane są za pomocą projekcji, w których ożywione zostały dowcipne ilustracje Franciszki Themerson. Pojawiają się one również w pomysłowych dekoracjach spektaklu. Aby zobaczyć, w jaki sposób i jaki dom został zbudowany dla Pana Toma Łebskiego, koniecznie trzeba obejrzeć to przedstawienie i na chwilę cofnąć się wraz z twórcami do czasów, w których nie było telefonów komórkowych.

Teatr Scena 96 to grupa artystów, animatorów i menedżerów kultury. Od 1996 roku prowadzą działalność polegającą na produkcji oraz prezentacji spektakli teatralnych i tanecznych, organizacji festiwali i przeglądów. Stowarzyszenie realizuje przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym, prowadząc własne zespoły teatralne i wspierając kreatywność swoich członków.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej