17.12.2023 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Szopka Kukiełkowa”

Data: 17.12.2023
Cena biletu: 25 zł
Wiek dzieci: 3+
Czas trwania: około 40 min
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56

fot. materiały prasowe

fot. Zbyszek Łata

grudzień 17, 2023@12:00 pm – 1:00 pm
2023-12-17T12:00:00+01:00
2023-12-17T13:00:00+01:00

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na ostatni przed przerwą świąteczno-noworoczną spektakl z cyklu FIRLEJ DZIECIOM. W niedzielę, 17 grudnia Teatr Falkoshow zaprezentuje spektakl pt. „Szopka Kukiełkowa”. W tę wyjątkową podróż z Trzema Królami publiczność wyruszy w Firleju przy ulicy Grabiszyńskiej 56.

Całkiem przypadkiem Lalkarz natknął się na starą tajemniczą walizę pełną drewnianych kukiełek. Niestety, widać po nich wyraźnie upływ czasu. Czy uda mu się je odnowić i tchnąć nowe życie tak, aby ponownie mogły odtwarzać sceny bożonarodzeniowej i noworocznej szopki? Warto zwrócić uwagę, że spektakl ten to tradycyjna forma teatru lalek, który w Polsce wywodzi się właśnie z szopki kukiełkowej.

Krzysztof Falkowski to twórca Teatru Falkoshow. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach m.in.: „Tristan i Izolda”, „Pinokio”, „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. Specjalizuje się w animacji marionetek. Jest autorem ruchu scenicznego do wielu spektakli teatralnych oraz widowiska „FalkoShow. Iluzja marionetki”, zrealizowanym przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którym zaproszony został na rozdanie nagród brytyjskiego przemysłu fonograficznego Brit Awards 2009 w Londynie.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.