12.11.2019 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Szklana góra” – pokaz filmu i dyskusja

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 12.11.2019
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: BARBARA, ul. Świdnicka 8B
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
listopad 12, 2019@6:00 pm – 9:00 pm
2019-11-12T18:00:00+01:00
2019-11-12T21:00:00+01:00
Gdzie:
Świdnicka 8B
50-067 Wrocław
Polska

Piąty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” dedykujemy filmom współtworzonym przez dwie wybitne postaci polskiej kultury: Krzysztofowi Komedzie i Markowi Hłasko. Naszą uwagę skierujemy na związki artystów z Dolnym Śląskiem. 12 listopada w centrum uwagi umieścimy słynnego kompozytora muzyki filmowej, a pretekst do tego stanowić będzie „Szklana góra” Pawła Komorowskiego z 1960 roku.

Film opowiada o losach młodego robotnika kamieniołomów na Dolnym Śląsku, który zakochuje się – z wzajemnością – w młodej lekarce. Uczucie nie ma łatwej drogi do realizacji. Ich samych różni wiele, a dodatkowe ograniczenia wprowadza presja małomiasteczkowych osądów. W rolach głównych zagrali, wchodzący wtedy do zawodu, początkujący aktorzy: Maria Wachowiak (znana m.in. z „Pożegnań” Wojciecha Hasa) i Ludwik Pak (późniejszy Peresada w „Siekerezadzie”), a na drugim planie pojawili się: Beata Tyszkiewicz czy Aleksander Fogiel. Był to samodzielny debiut reżyserski Pawła Komorowskiego („Czerwone berety”, „Ściana czarownic” czy „Syzyfowe prace”), ale też pierwszy pełny metraż, do którego muzykę napisał Krzysztof Komeda.

Właśnie od „Szklanej góry” rozpoczęła się wspaniała dekada kompozytora. Szybko zdobył rozgłos, dzięki pracy z najwybitniejszymi filmowcami polskiego kina: Andrzejem Wajdą („Niewinni czarodzieje”), Januszem Morgensternem („Do widzenia, do jutra”), Jerzym Stefanem Stawińskim („Pingwin”), ale przede wszystkim z Romanem Polańskim, z którym związał się na dobre dzięki pracy przy „Nożu w wodzie”, a potem – już poza Polską – przyszły projekty „Nieustraszeni pogromcy wampirów” i „Dziecko Rosemary”.

Imponująca lista, świetne dzieła muzyczne, a także doskonały punkt wyjścia do dyskusji. Nasza rozmowa dotyczyć będzie związków Komedy z Dolnym Śląskiem. O jego wałbrzyskim epizodzie opowie Marcin Kuleszo, miłośnik jazzu i badacz relacji muzyki z miastem. Grono gości wieczoru uzupełni Jakub Stankiewicz, wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, twórca projektu Dolnośląskie Spacery Filmowe.

Harmonogram:
10.09 | „Ósmy dzień tygodnia” reż. Aleksander Ford, gość: Henryk Tas
8.10 | „Baza ludzi umarłych” reż. Czesław i Ewa Petelscy, gość: Justyna Bucknall-Hołyńska
12.11 | „Szklana góra” reż. Paweł Komorowski, goście: Marcin Kuleszo + Jakub Stankiewicz
30.11 | 11:00 – 13:00 | Oprowadzanie po Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych). Wejściówki na oprowadzanie będą do obioru od 25.11 w infopunkcie w Barbarze.
10.12 | „Nóż w wodzie” reż. Roman Polański + wykład: dr Robert Banasiak (dyrektor CeTA)

Więcej informacji o pozostałych wydarzeniach w Barbarze znajdziesz TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej