12.05.2024 Niedziela

Ladies first: Yumi Ito & Szymon Mika – koncert

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 12.05.2024
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: Firlej, Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Przemek Kleczkowski

Kiedy:
maj 12, 2024@7:00 pm – 8:30 pm
2024-05-12T19:00:00+02:00
2024-05-12T20:30:00+02:00

Co łączy grę wideo „The Legend of Zelda: Breath of the Wild” i album „Hejira” Joni Mitchell? Obie spajają w równym stopniu elementy uznanego gatunku i świeże wpływy, tworząc ponadczasowe dzieło sztuki. Na swoim nowym albumie „Ekual” Yumi Ito & Szymon Mika – bohaterowie kolejnej odsłony cyklu „Ladies first” – tworzą taką właśnie mieszankę. Równość jest tu słowem kluczowym. Czerpiąc z wszechstronności głosu i sześciu strun, polsko-japońsko-szwajcarski duet wokalno-gitarowy tworzy uniwersum delikatnych harmonii, sugestywnych akordów, oryginalnych melodii i odkrywczych improwizacji. Żaden pojedynczy element nie wysuwa się na pierwszy plan. Zamiast tego Yumi Ito i Szymon Mika tworzą jedność – brzmieniową, stylistyczną, znaczeniową. „Ekual” to okazja do zwolnienia tempa i ponownego połączenia się z samym sobą. Artyści swobodnie poruszają się w imponującym spektrum tematów i pomysłów muzycznych. Powstała w ten sposób fuzja, odzwierciedlona zarówno w brzmieniu, jak i ogólnej koncepcji płyty, tworzy album nieprzeciętny, oddzielny.

Yumi Ito inspiracje do opowiadanych w swojej muzyce historii czerpie z otaczającego ją świata, poruszając zarówno mocne, aktualne tematy jak i skupiając się na prostej codzienności. W jej głosie wybrzmiewają różne barwy, tworząc amalgamat kilku stylów. Te ryzykowne połączenia w tym przypadku świetnie zdają egzamin, Yumi Ito, jako muzyk, kompozytor, producent i aranżer z japońskimi i polskimi korzeniami umiejętnie podąża własną ścieżką stylistyczną, opartą na setkach godzin ćwiczeń. Niczym mistrz zen obserwuje, klasyfikuje i zapisuje zdarzenia – mądrze, precyzyjnie, w skupieniu – przekładając je następnie na język muzyki.

Yumi Ito mieszka i pracuje w Bazylei. Regularnie występuje na całym świecie, dotychczas dzieląc scenę z takimi artystami jak Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvaer i Mark Turner. Jej autorska twórczość obejmuje jazz, art-pop, elektronikę, improwizację i muzykę neoklasyczną swobodnie wykonywane zarówno w dużych składach jak i podczas solowych występów, zawsze przy tym opowiadając intrygującą historię.

Szymon Mika nieustannie eksploruje świat strun. Polski gitarzysta, kompozytor i bandleader łączy w swojej muzyce wpływy polskiego folkloru, muzyki eksperymentalnej, jazzu i swobodnej improwizacji. Poza gitarą elektryczną używa również argentyńskiego mandolinopodobnego instrumentu ronroco oraz stworzonej specjalnie dla niego akustycznej gitary sopranowej. Wszystko to można usłyszeć w jego autorskim zespole Szymon Mika Trio tworzonym wraz z Maxem Muchą i Zivem Ravitzem, który wydał dotychczas dwa znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę albumy, a także w duecie z wokalistką Yumi Ito.

Kuratorką cyklu i prowadzącą koncerty jest Marta Kula, dziennikarka radiowa, popularyzatorka jazzu, gospodyni dwóch autorskich audycji w Radiu 357.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej