15.04.2021 Czwartek

Akademia Miejska: „Jak trafił tu twój sąsiad?”– spotkanie i dyskusja online

Data: 15.04.2021
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: fb.com/barbarakultura

fot. Marcin Szczygieł

kwiecień 15, 2021@6:00 pm – 7:00 pm
2021-04-15T18:00:00+02:00
2021-04-15T19:00:00+02:00

Zespół Barbary zaprasza na trzecie w tym semestrze spotkanie w ramach Akademii Miejskiej!

Gdy ponad 20 lat temu historyk Norman Davis pisał książkę „Mikroksmos” o wielokulturowym Wrocławiu, myślał przede wszystkim o kontekście historycznym. Od lat 90. Wrocław się zmienił. Obecnie w naszym mieście spotykają się przedstawiciele wielu krajów i kultur.

Tematy dyskusji

Skąd pochodzą nowi mieszkańcy Wrocławia?
Z jakich powodów tu przyjeżdżają?
Pozostają dłużej czy są tylko przejazdem? Co robią?
Jaki wpływ ma pojawianie się nowych mieszkańców na miasto?
Jak zmienia się przestrzeń miejska i kontakty sąsiedzkie?
Czy mamy do czynienia z procesem asymilacji czy różnorodnością?
Czy powstają enklawy wewnątrz miasta?
Jak zmienia się Wrocław pod wpływem migracji i przed jakimi wyzwaniami stoi?
Czy Wrocław może być azylem dla uchodźców?

Goście

To tylko niektóre z pytań na jakie zaproszeni goście: dr hab. Patrycją Matusz, prof. UWr  i Bartłomiej Ciążyński wraz z prowadzącą spotkanie Joanną Panciuchin będą się starali znaleźć odpowiedzi w ramach najbliższej Akademii Miejskiej już 15 kwietnia o godz. 18:00.

Spotkanie w sieci

Podczas transmisji na żywo organizatorzy wydarzenia zachęcają uczestników do aktywnej obecności – pytania będzie można zadawać  w komentarzach. Dostęp jest bezpłatny, a realizacja live dostępna będzie na Facebooku Barbary i Strefy Kultury Wrocław. Dołącz do spotkania online TUTAJ!

O cyklu

Spotkania w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy o kondycji kultury w czasie zarazy, a także o tym, na jakich zasadach funkcjonuje panel obywatelski. Zadamy sobie pytanie skąd pochodzą nowi mieszkańcy Wrocławia i z jakich powodów tu przyjeżdżają? Na koniec semestru przyjrzymy się wynajmom krótkoterminowy. Na osoby, które wezmą udział w co najmniej 2 spotkaniach, czeka certyfikat.

25.02| Jak się ma kultura w czasach pandemii? | obejrzyj nagranie ze spotkania
18.03| Jak działa panel obywatelski? | obejrzyj nagranie ze spotkania
15.04 | Jak trafił tu twój sąsiad? | dołącz do spotkania online!
wykład: Patrycja Matusz
gość: Bartłomiej Ciążyński
6.05 | Jak działa wynajem krótkoterminowy? | dołącz do spotkania online!
wykład: Joanna Erbel
gość: Akcja Lokatorska

Może będziecie zainteresowani również jednym z pozostałych cykli, które odbywają się w Barbarze? Sprawdźcie je TUTAJ