Login
Register

Login
Register

12.12.2018 Środa

Piotr Damasiewicz w Nowym Sadzie

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Współpraca z Nowym Sadem – miastem, które w 2021 roku stanie się „Europejską Stolicą Kultury” – została zainicjowana w 2017 roku wraz z rezydencją kuratorki Sonji Jankov, która we Wrocławiu przyglądała się strategiom rozwoju podwórza przy Ruskiej 46 abc, które od kilku lat stanowi miejsce pracy i edukacji kulturalno-artystycznej. W 2018 roku z kolei gościliśmy Anamariję Ranković, dyrektorkę Instytutu Kultury Rusinów, która podczas swojego pobytu we Wrocławiu skupiła się na poznaniu lokalnego środowiska związanego z kulturą, przede wszystkim jednak pracują z zespołem Centrum Sztuki WRO.

Rezydencja w Nowym Sadzie

Na przełomie grudnia i stycznia zaczynamy z kolei pracę w Nowym Sadzie, do którego na rezydencję udaje się Piotr Damasiewicz – kompozytor, aranżer, trębacz, edukator oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Dzięki współpracy z Europejską Stolicą Kultury Nowy Sad 2021 Damasiewicz pracować będzie nad nowym materiałem, czerpiąc z atmosfery i akustyki zabytkowych świątyń, jak synagoga, cerkiew i kościół katolicki, a także odnosząc się do sfery kontemplacyjno-medytacyjnej człowieka. Wybór przestrzeni podkreślić ma charakter muzycznej manifestacji Damasiewicza jako symbolicznego aktu pojednania międzykulturowego. Cykl koncertów uwzględnia też dwie symboliczne daty: 31 grudnia, czyli Sylwestra obchodzonego w Kościele Katolickim i 13 stycznia, czyli Prawosławny Nowy Rok, świętowany właśnie w Serbii.

Lokalne działania

Rezydencja ma również służyć próbie poznania i zrozumienia miasta, jakim jest Nowy Sad – stolica wielokulturowej i autonomicznej Wojwodiny, poprzez działania z miejscowymi twórcami w obszarze szeroko rozumianej sztuki najnowszej. Wspólnym improwizacjom i interakcjom na styku muzyki i innych dziedzin, jak sztuki wizualne, nowe media czy taniec, towarzyszyć będą spotkania z przedstawicielami szkół muzycznych, akademii sztuk pięknych, teatrów oraz innych instytucji i organizacji, a także wykłady i warsztaty dla studentów i mieszkańców Nowego Sadu.

Więcej o programie Rezydencji Artystyczny AIR Wro

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

p:15030