Login
Register

Login
Register

24.05.2018 Czwartek

Haftujemy – cykl warsztatów hafciarskich w Barbarze

Haft jest bardzo demokratyczną techniką – nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu ani drogich materiałów. Łagodzi obyczaje i skołatane nerwy, uczy koncentracji, relaksuje i sprzyja rozmowom. W dzisiejszych czasach obserwujemy renesans rzemiosła i uważamy, że powrót do haftu doskonale wpisuje się w ten nurt.

Cykl Haftujemy jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć poruszane są takie tematy jak ściegi gobelinowe, naprawy ubrań, a nawet haftowanie transparentów. Poznamy zarówno współczesne jak i tradycyjne techniki, literaturę specjalistyczną i konteksty funkcjonowania haftu we współczesnym świecie.

Zajęcia prowadzi Olga Budzan – absolwentka kierunków etnologia i antropologia na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowania tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. 

W tym cyklu jeszcze:

30.05 | Haft Zachełmiański | Naucz się tradycyjnego dolnośląskiego haftu ZOBACZ WYDARZENIE

20.06 | Haft puszczański | Wyhaftuj motywy roślinne, zastanawiając się nad obroną puszczy ZOBACZ WYDARZENIE

Haft Zachełmiański jest niezwykłym regionalnym reliktem Dolnego Śląska. Jego nazwa pochodzi od miejsca jego odkrycia, wsi Zachełmie znajdującej się nieopodal Jeleniej Góry. Haftem tym zdobiono koszule już przed II Wojną Światową.

Deseń jest połączeniem lokalnych heraldycznych wzorów pochodzących jeszcze z wieków średnich. Lokalni miłośnicy folkloru Behrnard Wilem oraz malarz Avenarius stworzyli motywy które zdobiły ubiory lokalnych chłopów. Tradycja haftu zachełmiańskiego zachowała się wśród lokalnych mieszkańców i jest kontynułowana do dziś. Będzie to zatem możliwość zgłębienia wiedzy na temat dziedzictwa materialnego Dolnego Śląska.

Haft puszczański: natura jest jednym z najwspanialszych źródeł inspiracji dla człowieka. Podziwiamy jej harmonię, bogactwo i majestat. Drzewa iglaste i liściaste. Szyszki, mchy, grzyby, rysie, bobry, żubry, sarny, bobry, lisy, sowy oraz ich dzielni obrońcy będą bohaterami tego spotkania.

Przy wspólnym stole będziemy mogli porozmawiać o tym w jaki sposób możemy chronić las oraz jego mieszkańców. Początek lata przywitamy zatem haftami z motywami leśnymi. Będzie to także okazja do tego by potrenować ściegi dekoracyjne przed i za igłą.

„Jeżeli jestem sam w lesie, nie może mnie spotkać żadna podłość, nie mogę usłyszeć kłamstwa ani świstu bata.” Ryszard Kapuściński

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: haftujemy@strefakultury.pl.

Spotkania odbywają się w Barbarze w godzinach 17:00-20:00.

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:10148