1.03.2020 Niedziela

Marcowy „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” już dostępny!

W teorii w marcu zima zmieni się w wiosnę, zaś w praktyce przemiany tej nie zauważycie gołym okiem. Niezmiennie jednak „Niezbędnik” – jak co miesiąc – prezentuje na swoich łamach spectrum wrocławskiej kultury: i dla dużego, i dla małego.

Okładka marcowego numeru

Co słychać w teatrze? Przygotowania do 41. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej, o której opowiedział jej dyrektor artystyczny Cezary Studniak, a także premiera spektaklu dla dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek. Co w literaturze? Obchody 60. urodzin poety i prozaika Jurija Andruchowycza (nie bez powodu trwające dwa dni i mające miejsce we Wrocławiu), a dla dzieci: Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata”. Sztukom wizualnym „przyjrzycie się” za pośrednictwem artystki Darii Pietryki, która debiutuje na łamach „Niezbędnika” jako felietonistka. Bogatą reprezentację wśród tekstów ma i film: pod lupę został wzięty program przeglądu „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4”, w marcu premiera filmu Lecha Majewskiego „Dolina Bogów” kręconego na Dolnym Śląsku, a prawdziwą perełkę przygotował autor bloga i fanpage’a „Tajemniczy Wrocław”: koloryzowaną cyfrowo fotografię z 1939 roku Tautenzien-Theater – jednego z kilkudziesięciu kin działających w przedwojennym Breslau. Fanów „Brzydkiego Wrocławia” uspokajamy: rubryki będą ukazywały się naprzemiennie.

Te i wszystkie inne dziedziny kultury reprezentowane będą tematycznie podczas Wrocławskiego Kongresu Kultury. Co to za wydarzenie, czym jest Wrocławska Rada Kultury, do której kandydatów będzie można wybierać podczas kongresu i jakie są jego cele? O tym więcej przeczytacie w wywiadzie z organizatorami.