Login
Register

Login
Register

15.03.2019 Piątek

Mikrogranty – poznaj zwycięskie projekty Edycji 19.

Poznajcie 12 zwycięskich inicjatyw, które wiosną i latem będą realizowane w naszym mieście.

Znamy już wyniki pierwszego tegorocznego naboru do Mikrograntów. W dniach 1-15 lutego w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych przyjęliśmy 102 Wasze projekty, które zostały przekazane do dwuetapowej oceny, niezależne, zewnętrzne komisje wybrały 12 zwycięskich projektów. W skład każdej z komisji wchodziły osoby, które posiadają wiedzę i doświadczenie w lokalnych projektach animacyjnych, edukacyjnych, rekreacyjnych czy artystycznych. Więcej o nich możecie przeczytać TUTAJ.

Szczegółowe oceny wszystkich nadesłanych inicjatyw znajdziecie w załączonym protokole, a poniżej możecie poczytać o 12 zwycięskich projektach – po 3 z każdego z 4 obszarów: Fabrycznej, Krzyków, Śródmieścia i z Psiego Pola:

I FABRYCZNA

Slow Jogging Wrocław Fabryczna vol. II, czyli truchtając poznaj swój park

Pełne energii dziewczyny z grupy „Slow Jogging Fabryczna” wracają z wiosenno-letnią odsłoną swoich treningów slow joggingu. Opierając się na stworzonym w pierwszej edycji projektu przewodniku po parkach na dawnej dzielnicy Fabrycznej, zaproszą wszystkie zainteresowane osoby do wspólnego truchtania w tempie niko niko, połączonego z poznawaniem historii terenów zielonych, jakich nie brakuje na tym obszarze. Dziewczyny nie tylko pojawią się w pięciu parkach (Grabiszyńskim, Pilczyckim, Zachodnim, Tysiąclecia i Leśnickim), ale też zapoznają Was z pilatesem i face-fitnessem! Brzmi intrygująco? Warto dołączyć!

PSIjaciele

Pamiętacie projekt „Bezpieczna PSIjaźń”? A może kojarzycie kolorowe psie animacje z tramwajów i autobusów, które uczyły Was, jak obchodzić się z napotkanym na drodze zwierzakiem? Katarzyna Szakowska wraca ze swoim pomysłem na edukację w zakresie nawiązywania i pielęgnowania relacji z psami. Tym razem będą to spotkania dedykowane dzieciom – w ramach warsztatów odbywających się na Pilczycach, będą one mogły dowiedzieć się więcej o budowaniu bezpiecznego kontaktu z psami, o czytaniu sygnałów, jakie dają im zwierzęta, a także o tym, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie dbać o zwierzaki. Uczestnicy poznają też ważne dla danej rasy cechy charakteru czy sposób funkcjonowania psów, dzięki czemu unikną w przyszłości nietrafionych wyborów przy przyjmowaniu czworonogów.

PopoFoto – śladami historii osiedla Popowice

Grupa „MojePopo” zaprasza wszystkich do poznania historii Popowic! Będzie wspominkowo, sentymentalnie, ale i edukacyjnie oraz rozrywkowo. W ramach projektu planuje stworzenie wraz z mieszkańcami oraz lokalnym historykiem-amatorem mobilnej wystawy zdjęć Popowic, którą będzie można obejrzeć zarówno w czasie trwania wszystkich projektowych działań, jak i po ich zakończeniu – ekspozycja znajdzie swoje miejsce w lokalnej bibliotece. Dodatkowo, mieszkańcy i mieszkanki będą odkrywać osiedle w czasie spaceru ze specjalnie stworzoną mapą osiedla, ale też podczas spotkań wspominkowych, osiedlowej gry oraz pikniku podsumowującego działania.

II KRZYKI

Mała Wielka Mapa Księża – tworzymy społeczne archiwum osiedla

Gdzie się kończy Księże Małe, a gdzie zaczyna Wielkie? Grupa nieformalna Domek na Księżu już niedługo pomoże Wam wyjaśnić tą zagadkę! Zaprosi Was na swoje osiedle, na którym chce stworzyć społeczne archiwum. Podczas cyklu spotkań sąsiedzkich w różnych jego częściach (tych starszych i tych całkiem nowych) uczestnicy i uczestniczki będą wymieniać się historiami dotyczącymi osiedla, materiałami dokumentującymi życie na nim i oczywiście opiniami na temat tego, gdzie tak naprawdę przebiega granica pomiędzy Księżem Małym i Wielkim! Wszystko to zostanie zebrane, opracowane i opublikowane na stronie internetowej. Dodatkowym efektem działań będzie subiektywna, prawdziwa składana mapa osiedla, na której znajdą się ważne dla mieszkańców i mieszkanek punkty, miejsca warte odwiedzenia, ciekawostki, odnośniki do wywiadów, opisy zabytków i krótka historia osiedla.

Szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy –  wędrówki edukacyjne z nurtem Ślęzy

Grupa nieformalna Zielne Babki zabierze nas wiosną i latem nad Ślęzę oraz na sąsiadujące z nią zielone, często jeszcze niezagospodarowane tereny rekreacyjne. W ramach cyklu spotkań na różnych odcinkach rzeki – na Klecinie, Grabiszynie-Grabiszynku, Oporowie i Muchoborze Małym, poznamy historię tych miejsc i związane z nimi aspekty przyrodnicze – prawdziwy temat rzeka! Będą spacery historyczno-dendrologiczne, warsztaty przyrodnicze, kuchnia roślinna, spotkania z lokalnymi liderami i liderkami projektów społeczno-infrastrukturalnych, a wszystko to po to, żeby nie tylko dostrzegać rzekę i obszary zielone w mieście, ale też umieć z nich świadomie korzystać i o nie dbać! Ruszamy nad Ślęzę!

„Halo, baza? Jesteśmy na szczycie!” Wyprawa szlakiem szczytów Grabiszynka. Fabularyzowana gra miejska, której celem jest zdobycie Górki Skarbowców w prawdziwie alpejskim stylu

Grupa nieformalna ToMarAd pozwoli nam poczuć się we Wrocławiu jak w prawdziwych, wysokich górach! Wspólnie podbijemy trzy wrocławskie wzniesienia –Wzgórze Andersa, Górkę Skarbowców i Górkę PaFaWag w trakcie jednodniowej, fabularyzowanej gry edukacyjnej przeznaczonej dla rodziców z dziećmi. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się m. in., na czym polega specyfika turystyki górskiej, jak dbać o swoje bezpieczeństwo, co ze sobą zabrać, jak korzystać z mapy, jak reagować na nieprzewidziane okoliczności, co zrobić w czasie burzy. Dodatkowo, będą mieli/-ały okazję poznać sprzęt turystyczny i spotkać ratowników GOPR-u, a na finałowym pikniku podzielą się swoimi wrażeniami z górskiej-miejskiej wyprawy!

III PSIE POLE

Śladami rodziny Kornów

Zakrzów, Pawłowice, Osobowice – to tylko trzy osiedla, na których swoje ślady pozostawiła nieznana większości wrocławian i wrocławianek rodzina wydawców, księgarzy i drukarzy. Wiosną wraz z „Pozytywnymi z Zawidawia” ruszymy ich tropem, by nie tylko odwiedzić najważniejsze zamieszkiwane przez Kornów obiekty we Wrocławiu, ale też poznać w jednej z tradycyjnych drukarni tajniki zecerstwa i dawnej typografii. Dodatkowo, podczas gry miejskiej w Parku Jedności mieszkańcy i mieszkanki Zakrzowa oraz okolic będą mogli/-ły sprawdzić swoją wiedzę o rodzie Kornów. Projekt podsumuje broszura z opisaną historią rodziny oraz mapą pamiątek pozostałych po niej we Wrocławiu.

Łączy nas ODRA, a co Ona nam opowie?

Latem będziemy słuchać opowieści naszej największej wrocławskiej rzeki! Jak postrzega ona ludzi spędzających nad nią weekendowe przed- i popołudnia? Czy dobrze jej się z nami żyje? Czy odpowiednio o nią dbamy? Karolina Krawiec wraz z mieszkańcami i mieszkankami Karłowic, Różanki oraz Kleczkowa stworzy odrzańską bajkę, by nagrać z niej słuchowisko, które zaprezentowane zostanie w plenerze, w radiu oraz będzie dostępne w sieci. Spotkania warsztatowe – literackie, aktorskie oraz próby do nagrania rozpocznie spacer przyrodniczy ze znawcą Odry.

Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś. Stwórzmy razem sąsiedzką kronikę

Bogatą, wciąż bardzo dobrze pamiętaną przez mieszkańców i mieszkanki powojenną historię Zakrzowa będziemy dokumentować dzięki Adriannie Klimaszewskiej w sąsiedzkiej kronice. Zbiórka prywatnych fotografii z osiedlem w tle rozpocznie prace nad wspólnym tworzeniem dokumentu minionych i współczesnych czasów na Zakrzowie! Spotkaniom wspominkowym i z lokalnym przewodnikiem towarzyszyć będą wystawy zgromadzonych materiałów, warsztaty tworzenia wiersza do kroniki czy warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podczas których powstaną obrazki z zakrzowskimi pejzażami. Działania zwieńczy specjalna broszura, której premiera odbędzie się na „Osiedlowym Polegiwaczu”. Zakrzowianie i zakrzowianki – łączcie się i dzielcie się!

IV ŚRÓDMIEŚCIE

Shim ShOłbin, czyli razem rozruszamy Ołbin w rytmie swinga

Lata dwudzieste, lata trzydzieste… zabawa, taniec, elegancja – wszystko to przywołamy już wkrótce na Ołbinie! Grupa nieformalna „Showbin” poprzez cykl letnich spotkań wokół międzywojnia w dawnym Breslau pomoże mieszkańcom i mieszkankom osiedla wczuć się w tamte czasy. Spacer z lokalnym historykiem po nieistniejących już lokalach rozrywkowych, wykład o modzie lat trzydziestych i warsztaty krawieckie pozwalające na własnoręczne przeróbki nienoszonych już ubrań oraz nauka swinga w plenerze pozwolą na spotkanie się różnych pokoleń wszystkich mieszkańców Ołbina. Na finał spotkamy się na otwartej potańcówce – w stworzonych przez siebie strojach zatańczymy swinga – taniec który łączy i daje wiele radości!

Zmień plastiki w dobre nawyki

Wyobrażacie sobie maszynę, która zmienia plastikowe odpadki w piękne donice gotowe do zielonych nasadzeń? Już latem będziecie mogli ją wypróbować na własny użytek! Yauheniya Chubarava podczas kilku spotkań na Ołbinie zapozna mieszkańców z rodzajami plastiku, jego wpływie na środowisko, zasadach zrównoważonego rozwoju i korzyściach tworzenia jak największej ilości terenów zielonych. Dodatkowo, uczestnicy i uczestniczki wezmą osiedlowe obszary rekreacyjne w swoje ręce – sprzątając je na koniec każdego spotkania!

Wrocławskie Kinotropy – w poszukiwaniu wspomnień o filmie na Śródmieściu

Pamiętacie jeszcze „Lalkę”, „Polonię” czy „Światowida”? W tych śródmiejskich kinach po wojnie puszczano nowości z zagranicy, polskie klasyki czy zjawiskowe obrazy filmowe dyskutowane przez kinomanów. Kto otwierał kasy, gasił światło i z projektorni obserwował reakcje widzów? Dowiemy się tego dzięki projektowi Anny Sterczeń, która z grupą wrocławskich kinotropów odświeży wspomnienia „ludzi kina”. Akcji zbierania wspomnień, biletów, pamiątek z kin Śródmieścia wśród jego mieszkańców i mieszkanek towarzyszyć będzie tworzenie specjalnych posterów, których wystawa wraz z pokazem filmu dokumentującego działania odbędzie się w SKIBIe. Spotkamy wtedy też gospodarzy kin oraz dyskusyjnych klubów filmowych.

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie 76 wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się pod linkiem i w zakładce Dokumenty na stronie www.strefakultury.pl/mikrogranty

Gratulujemy wszystkim wyłonionym projektom!

 

- Czytaj także

p:16967