30.09.2021 Czwartek

„Narracje o Trafostacji” – przed nami kolejny etap projektu Joanny Rajkowskiej

11 października zapraszamy do zapoznania się z kolejnym etapem „Trafostacji” – wrocławskiego projektu Joanny Rajkowskiej! W „Narracjach o Trafostacji” przyjrzymy się jej wyjątkowej instalacji oczami poetki, pracowniczki naukowej, historyka sztuki, aktywistki klimatycznej i artystki, którzy spoglądając na instalację przedstawiają ważne aspekty jej funkcjonowania – od obecnych do możliwych w przyszłości.

„Trafostacja” – instalacja artystyczna Joanny Rajkowskiej powstała pięć lat temu w opuszczonym budynku na Przedmieściu Oławskim w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza”.  

Pomysł artystki od początku był trudny do objęcia umysłem i dlatego tak pociągający – budynek oddajemy naturze i… zobaczmy co się z nim stanie, nawet jeśli miałby się zawalić! Człowiek jest tutaj przede wszystkim obserwatorem i tylko w ograniczony sposób wpływa na to, jak „Trafostacja” będzie się zmieniała. 

Pojawiły się tam rośliny ruderalne, a z trzech okien zaczęła płynąć woda… Powstałe w ten sposób obserwatorium pozwala nam wspólnie przyjrzeć się działaniu natury w mieście. Nie sposób nie dostrzec prostego faktu – gdybyśmy jako cywilizacja się na chwilę zatrzymali i pozwolili naturze odzyskać należną jej przestrzeń, nasz świat znów byłby pełen życia!  

Po pięciu latach od inauguracji działania spotkaliśmy się z Joanną Rajkowską, Aleksandrą Jach, profesor Ewą Domańską, Urszulą Zajączkowską i Sebastianem Cichockim, z którymi rozmawialiśmy o tym, jak postrzegają „Trafostację”.

Wspólnie obserwowaliśmy jak roślinność porastająca budynek wygrywa wyścig o zajęcie ścian z ulicznymi artystami, słuchaliśmy przepływającej obok rzeki, uczyliśmy się od siebie nazywając kolejne organizmy, które postanowiły z tego miejsca uczynić swój dom. 

Co wyniknęło z tych obserwacji? Przekonacie się 11 października! 

„Narracje o Trafostacji” – spojrzenie na tą wyjątkową instalację oczami piątki zaproszonych przez nas gości – postanowiliśmy opublikować nie tylko w formie tekstowej, ale też dźwiękowej. Każde z nagrań prezentowało będzie inny sposób postrzegania „Trafostacji” i interpretacji zielonego mechanizmu, jakim stał się obiekt na Przedmieściu Oławskim.  

Nagrania oraz teksty dostępne będą na naszej stronie internetowej oraz m.in. na Spotify i anchor.fm. Teksty przeczytają Katarzyna Baraniecka, Kamil Gałuszka i Joanna Rajkowska. 

Więcej informacji o Trafostacji znajdziecie TUTAJ

„Narracje o Trafostacji” publikujemy w ramach konferencji „Miasto i Kultura”, której hasłem przewodnim jest regeneracja

Pojęcie to towarzyszyło nam w obserwacjach procesu zainicjowanego przez Joannę Rajkowską. Odporność natury i jej zdolność do odbudowy są dla nas inspiracją do poszukiwań narzędzi naprawczych dla otaczającego nas świata. „Trafostacja” jako projekt to także dowód na to, że sztuka i kultura mają funkcje regeneracyjne - zarówno w kontekście środowiska naturalnego, jak i naszej kondycji emocjonalnej. 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej