5.10.2020 Poniedziałek

Spotkaj się z rezydentami AIR Modernism

Uczestnicy projektu rezydencyjnego AIR Modernism, już od kilkunastu dni porządkują swoje modernistyczne notatki. Początek października to półmetek ich miesięcznych działań badawczych, których publiczne podsumowanie odbędzie się już w przyszłym tygodniu, w środę 14 października, w Fandomie!

fot. Diana Felber

fot, Katarzyna Zielińska

Warto podkreślić, że rezydencja skupia się przede wszystkim na procesie poszukiwań, dlatego też trzeci tydzień projektu upłynie pod hasłem indywidualnych eksploracji wybranych tematów badawczych. Istotnym dopełnieniem będzie ekspercki program przygotowany przez Joannę Majczyk, doktorantkę wrocławskiej Politechniki na Wydziale Architektury oraz wizyta w ikonicznym domu Igloo wymyślonym przez architekta Witolda Lipińskiego. Od połowy września uczestnicy odwiedzili najważniejsze punkty modernistyczne na mapie Wrocławia, pracują z mapami miasta z różnych lat i mimo pandemicznych trudności, uczestniczą w miejskich spacerach, pokazach kinowych w ramach projektu MIASTOmovie czy wydarzeniach organizowanych przez tutejsze instytucje. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób wykorzystują oni zgromadzone przez kilka tygodni informacje, które w kolejnych latach posłużą im do porównań stolicy Dolnego Śląska z architekturą modernistyczną innych miast.

Notatki o wrocławskim modernizmie [więcej informacji o spotkaniu tutaj]

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu z rezydentami: Dianą Felber (Niemcy), Levanem Asabashivili (Gruzja) oraz Martą Smektałą (Polska), które odbędzie się 14 października o godzinie 18:00, w Fandomie mieszczącym się przy placu Grunwaldzkim 6. Rozmowa prowadzona będzie w języku angielskim. Prosimy o zachowanie środków ostrożności, noszenie maseczek i dezynfekcję rąk podczas spotkania. Wstęp jest wolny, jednak z uwagi na wspólne bezpieczeństwo i ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o wiadomość z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu na adres e-mail: airwro@strefakultury.pl.

AIR Modernism

Międzynarodowy i partnerski projekt rezydencyjny, koncentruje się na interdyscyplinarnym podejściu do modernizmu. Celem rezydencji jest mapowanie tego, w jaki sposób Wrocław, Chemnitz i Tbilisi odzwierciedlały idee paneuropejskie tj. modernizm, jaki był ich status dawniej a jaki jest dziś oraz jak zmiany czasu i przestrzeni (Wschód / Zachód) wpłynęły na modernizm i jego postrzeganie? Rezydencja ma również sieciować polskie, niemieckie i gruzińskie środowiska i instytucje artystyczne. Wybrani rezydenci mieli możliwość przeprowadzenia badania terenowego, na podstawie którego stworzyli własne notatki badawcze / artystyczne / kreacyjne.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej