23.06.2021 Środa

Uczymy się dostępności! Przed nami kolejne Warsztaty Mikrograntów

W lipcu kontynuujemy edukacyjne działania w ramach Warsztatów Mikrograntów! Tym razem zastanowimy się, co zrobić, by Wasze wydarzenia były otwarte również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Czy niezbędny jest do tego jest ogromny budżet i sztab specjalistów? Oczywiście, że nie! O dostępności Waszych mikroprojektów porozmawiamy 10 i 11 lipca w Barbarze.

W ramach Mikrograntów realizujemy coraz więcej projektów skierowanych do osób o alternatywnej sprawności. „Niewidzialne Sępolno” i „Doznanie Ciszy” to tylko dwa przykłady inicjatyw, w których inicjatorzy i inicjatorki brały pod uwagę szczególne potrzeby, jednocześnie poszerzając świadomość osób w nich uczestniczących. 

Wiele osiedlowych działań i projektów można w prosty i bezkosztowy sposób uczynić bardziej dostępnymi. Jak to zrobić? Odpowiedzi poszukamy na warsztatach 10 i 11 lipca! Na zajęcia zapiszecie się TUTAJ

 Mikroprojekty dostępne dla wszystkich? To możliwe!

Adekwatna odpowiedź na specjalne potrzeby, wymaga ich wcześniejszej, odpowiedniej identyfikacji. Proces ten może z początku wydawać się skomplikowany – wątpliwości budzi już warstwa językowa i sposób, w jaki możemy zwracać się do osób o innej sprawności. Dlatego do przeprowadzenia dwudniowego, kompleksowego warsztatu zaprosiliśmy dwie specjalistki z zespołu Strefy Kultury Wrocław – Agnieszkę Marcinowską i Romanę Pomianowską. Agnieszka jest osobą odpowiedzialną za wdrażanie rozwiązań dostępnościowych, zarówno podczas wydarzeń na żywo, jak i materiałów udostępnianych cyfrowo. Romana zajmuje się m.in. koordynacją Europejskiej Nocy Literatury – święta czytelnictwa i książki, które może pochwalić się szeregiem rozwiązań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami.

Od teorii do praktyki

Duet prowadzących omówi z Wami kilka zagadnień poświęconych dostępności. Wyjdziemy od samej definicji zjawiska, zidentyfikujemy różne potrzeby publiczności i nauczymy się, jak mówić o nich w niekrzywdzący, inkluzywny sposób. Zastanowimy się, jak komunikować informacje w taki sposób, by mogli z nich korzystać wszyscy odbiorcy i odbiorczynie. Zidentyfikujemy możliwe, znane nam z doświadczenia osób sprawnych, bariery architektoniczne, które skutecznie zniechęcają do podjęcia uczestnictwa w niektórych wydarzeniach, ale też przede wszystkim poszukamy rozwiązań, które mogą pomóc je zniwelować. Na przykładzie Europejskiej Nocy Literatury porozmawiamy o budowaniu i dostosowywaniu oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Omówimy nie tylko współpracę z osobami z niepełnosprawnością ruchu, wzroku czy słuchu, ale też skupimy się na nadwrażliwości sensorycznej czy zagadnieniu wysokiej wrażliwości. Na zajęciach nie poruszymy również kwestię transkrypcji, audiowstępów i udostępniania dokumentów osobom z niepełnosprawnością wzroku. Jak zawsze na Warsztatach Mikrograntów możecie też liczyć na wiele praktycznych wskazówek!

Dołącz do warsztatów!

Na zajęcia zapraszamy wszystkie osoby realizujące projekty społeczne, jak i planujące rozpoczęcie przygody z lokalnymi aktywnościami. Zdobyte podczas warsztatów umiejętności wykorzystacie w praktyce, stosując narzędzia, które przedstawią Wam prowadzące. Przekonacie się, że nie są potrzebne wielkie budżety czy grono specjalistów, by mikroinicjatywy uczynić bardziej dostępnymi.

Zajęcia składają się z 8 godzin zegarowych teorii i praktyki. Spotykamy się 10 i 11 lipca między 11:00 a 15:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Zapisywać możecie się do 7 lipca włącznie przez formularz dostępny TUTAJ

Warsztaty prowadzone będą w języku polskim, a udział jest bezpłatny. Zgłoszenie oznacza jednoczesną zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptację REGULAMINU warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty Mikrograntów poprowadzą:

Agnieszka Marcinowska – w Strefie Kultury Wrocław zajmuję się współpracą z wolontariuszami i stażystami oraz dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami. Aktywnie udziela się w sieci wrocławskich koordynatorów dostępności z miejskich instytucji kultury. Ciągle szuka nowych źródeł wiedzy, inspiruje ją praca z ludźmi oraz podpatrywanie dobrych praktyk. Współpracuje z cała brygadą aktywnych i zaangażowanych w wolontariat ludzi, którzy nakręcają ją do działania. Pierwsze kroki we wdrażaniu dostępności ma już za sobą i chętnie podzieli się wiedzą w zakresie kwestii formalnych, savoir-vivre i wartościowych źródeł wiedzy.

Romana Pomianowska – zakochana w Dolnym Śląsku wrocławianka z wyboru. Na swojej drodze zawodowej współpracowała między innymi z Muzeum Śląskim w Görlitz oraz tamtejszym teatrem Gerharta Hauptmanna. Jako jedno z ulubionych miejsce we Wrocławiu wymienia okolicę Synagogi Pod Białym Bocianem, z którą związała się pracując kilka lat w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej. Koordynatorka projektu Koalicja Miast dla Kultury realizowanego w ramach ESK Wrocław 2016. Aktualnie w Strefie Kultury Wrocław rozwija program kompetencyjny Praktycy Kultury oraz koordynuje Europejską Noc Literatury. W codziennej pracy docenia i pielęgnuje synergię współdziałania w polu kultury.

Warsztaty Mikrograntów

Cykl edukacyjny Mikrograntów to dwa dni teorii i praktyki poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z realizacją projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia.

To spotkania skierowane do osób z doświadczeniem w działaniach społecznych i lokalnych. Udział w zajęciach może pomóc w podniesieniu świadomości i umiejętności w różnych obszarach, np. organizowaniu projektów o zróżnicowanych profilach tematycznych (praca z miejscem, jego pamięcią i tożsamością, działania animacyjne i edukacyjne w plenerze, włączaniu w inicjatywy nowych mieszkańców i mieszkanki Wrocławia.

Teoretyczno-praktyczne warsztaty skupione są na najczęściej pojawiających się lub wymagających pogłębienia tematów w realizowanych lokalnie inicjatywach społecznych. Na podstawie pracy z wrocławskimi aktywistami, liderami, inicjatorami rozmaitych działań oraz analiz materiałów poprojektowych, prowadzonych w ramach naszej instytucji, wyszczególniamy wiodące w danym roku zagadnienia, które wymagają pogłębienia w warsztatowym trybie i umożliwią uczestnikom pogłębienie swojej wiedzy oraz nabycie praktycznych umiejętności związanych z realizacją projektów.

Ta ścieżka edukacyjnej działalności Programu Mikrogranty skierowana jest bezpośrednio do liderów społeczności lokalnych, aktywistów współtworzących kulturalną ofertę Wrocławia oraz wszystkich zainteresowanych szeroko definiowaną kulturą miejską. Podobnie jak w przypadku „Akademii Mikrograntów”, warsztaty prowadzone są przez tandemy specjalistów w danej tematyce, a rekrutacja do nich jest otwarta.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej