Login

Register

Login

Register

22.09.2021 Środa

Wyhoduj sobie „super jedzenie”!

Spirulina to jedno z tzw. „superfoods” – zielono-niebieska alga, która posiada niezaprzeczalne właściwości wpływające na nasze zdrowie. Uprawia się ją w różnych rejonach świata, a jesienią nauczymy się ją hodować na Ołbinie!

 

Bohaterka projektu jest najbardziej skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych znanym współcześnie naukowcom. Jest nawet testowana jako pożywienie podczas misji kosmicznych! Powszechnie dostępna w formie proszku, jednak w procesie przetwarzania (suszenia) traci znaczną cześć swoich dobroczynnych właściwości, a transport i pakowanie zostawiają znaczny ślad węglowy. Dlaczego więc nie hodować jej w domu?

Załóż domową hodowlę superfoodu

W ramach projektu Super spirulina. Domowe hodowle alg jadalnych na Ołbinie spotkamy się na czterech sobotnich wydarzeniach, które przybliżą temat spiruliny i pozwolą nauczyć się zasad przydatnych w prowadzeniu domowej hodowli, która przyniesie doświadczenia z pogranicza uprawy roślin domowych, akwarystyki, chemii i kulinariów!

Na dobry początek (2 października o godzinie 11:00) spotkamy się z biotechnolożką, która opowie więcej o właściwościach i pochodzeniu spiruliny. W kolejną sobotę (w samo południe!) zaczniemy działać praktycznie. Na warsztatach otrzymacie kulturę startową alg, niezbędne do hodowli przyrządy  i mały podręcznik ich „obsługi”. Tak wyposażeni rozpoczniecie własne hodowle w domach!

Trzeci tydzień z „superfoodem” to kolejny wykład, na którym dowiecie się o suwerenności żywnościowej i społecznym aspekcie samodzielnego wytwarzania żywności. Projekt zakończymy na kolejnych warsztatach, na których sprawdzicie jak rozwijają się hodowle, wymienicie się doświadczeniami i wrażeniami.

Do udziału zapraszamy przede wszystkim mieszkańców i mieszkanki Ołbina, ale także każdą osobę zainteresowaną domową hodowlą spiruliny! Pomysłodawczynią projektu jest Barbara Stelmachowska, która ze spiruliną zetknęła się podczas badań do pracy doktoranckiej realizowanej na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uważa, że algi są piękne i dobre, można obserwować je godzinami i zdecydowanie są czymś czym warto się podzielić.

Pierwszy wykład odbędzie się online (link wyślemy po zgłoszeniu mailowym), pozostałe spotkania zaplanowane są w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37/39). Zapisywać możecie się mailowo na adres: barb.stelmachowska@gmail.com

UWAGA! Osoby chętne do udziału w projekcie powinny wziąć udział w obu warsztatach oraz wykładzie wprowadzającym. Przyjmujemy zatem zapisy na same wykłady lub na pakiet warsztatów + pierwszy wykład.

Harmonogram spotkań

2.10, 11:00
Wykład online | „Czym jest spirulina? Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Jadalne algi okiem biotechnolożki
prowadzenie: Aleksandra Ławrynowicz 

9.10, 12:00
Warsztaty | „Początek domowej hodowli alg”
prowadzenie: Barbara Stelmachowska

16.10, 12:00
Wykład | „Suwerenność żywnościowa. O prawie ludzi do decydowania o ich żywności”
prowadzenie: Weronika Koralewska 

23.10, 12:00
Warsztaty | „Kontrolujemy i rozwijamy hodowle alg – wymiana doświadczeń”
prowadzenie: Barbara Stelmachowska

UWAGA! Osoby chętne do udziału w projekcie powinny wziąć udział w obu warsztatach oraz wykładzie wprowadzającym. Przyjmujemy zatem zapisy na same wykłady lub na pakiet warsztatów + pierwszy wykład.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Żółty Parasol

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 26. Mikrograntów

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
28.10.2021

ŻÓŁĆ – koncert

Klubokawiarnią Recepcja
ul. Ruska 46 A
50-079 Wrocław
Zobacz na mapie
9.11.2021

Dogrywki: WaluśKraksaKryzys – spotkanie z artystą

Barbara, ul. Świdnicka 8b + online Zobacz na mapie
p:41022