Miał być film dokumentalny, powstał miniserial w sześciu odcinkach. Miała być kilkustronicowa broszura, powstała piękna publikacja. Podczas dwumiesięcznej rezydencji Karoliny Błażejczak, realizowanej przy wsparciu kuratora - Lecha Molińskiego, współpracującego z Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, element zaskoczenia i nagłej zmiany okazał się czynnikiem napędzającym bieg całego projektu.
„Drogi do Domu” to jeden z tych projektów w których trudno określić, który z efektów kilkumiesięcznej pracy zespołu jest tym głównym, najważniejszym. Sam proces realizacji, negocjowania warunków współpracy czy docierania się i kształtowania relacji artystka-kurator, mogłyby stać się materiałem na osobny projekt.
Założenie będące punktem wyjścia do projektu, czyli stworzenie tzw. „dokumentu cross-medialnego”, w którym materiały filmowe, dźwiękowe i literackie wchodząc w różne relacje, tworzą spójną całość, szybko zostało poddane weryfikacji i doprowadziło do przewartościowania priorytetów rezydentki.
24-letnia wówczas artystka wybrała się z mamą Elżbietą, przedstawicielką nowych osadników, którzy w latach 1978-1994 brali udział w powstawaniu dróg w okolicach Gryfowa Śląskiego, Świeradowa-Zdroju, Barcinka, Rybnicy, Zgorzelca, Czerniawy oraz tras w Nadleśnictwie Szklarska Poręba, w dokumentalną podróż w czasie i przestrzeni. Błażejczak dzięki opowieściom swojej mamy próbowała przywołać czasy, których sama nie mogła pamiętać, jednocześnie chciała zrozumie realia, w których w tamtym okresie musiała funkcjonować dojrzewająca, pracująca kobieta i poznać jej przeżycia. Wyprawa po trasach budowanych m.in. przez Elżbietę, stała się pretekstem do przywrócenia wspomnień o Dolnym Śląsku, latach 70. i 80. oraz okresie transformacji.
Udokumentowane zostały tu zmiany gospodarcze, architektoniczne i społeczne, a wśród licznych, zawartych w tekście anegdot, pojawia się refleksja nad rolą kobiety w społeczeństwie polskim. „Drogi do Domu” to również fascynująca opowieść o zapomnianych pionierach, dzięki którym małe miejscowości w regionie zostały na nowo odkryte dla świata. W stworzeniu przekonującego obrazu ich życia pomogli sami bohaterowie – przyjaciele i koledzy z pracy Elżbiety, z którymi spotkała się artystka.
„Drogi do Domu” odcinek 1. odcinek 2. odcinek 3. odcinek 4. odcinek 5.
Efektem tej wielowątkowej rezydencji jest zbiór reportaży literackich, zilustrowanych archiwalnymi zdjęciami pozyskanymi o d spotkanych osób oraz fotografiami, które wykonała sama Błażejczak. Całość dopełniają krótkie filmy, dokumentujące wspólne wyprawy artystki i bohaterki, matki i córki, kobiety urodzonej w wolnej Polsce i jej matki, dorastającej w czasach PRL-u, a zarazem pracującej w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie przy fizycznej budowie dróg.