Anne-Claude Jeitz, Alain Calliste, Barbara Idzikowska

Pomarańczarnia

Dziedzina: Projektowanie, obróbka szkła Miasto rezydencji: Wrocław

Anne-Claude Jeitz i Alain Calliste spotkali się ponad dziesięć lat temu w południowo-zachodniej Francji, gdzie połączyła ich pasja do szkła. W tym czasie, dzieląc swoje życie pomiędzy Francję i Luksemburg, stworzyli studio, w którym eksperymentują z formowaniem szkła na palniku, wytapianiem i odlewaniem w piecu, a także wydmuchiwaniem szkła w piecu hutniczym. W kwietniu 2016 roku przyjechali do Wrocławia na zaproszenie Barbary Idzikowskiej – absolwentki Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP, artystki i założycielki „Atelier Si, Pb…”, które założyła we współpracy z Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem z myślą o twórczej wymianie artystów.

Trzymiesięczna rezydencja umożliwiła artystom stworzenie symbolicznej prezentacji dwudziestu ośmiu ręcznie zrealizowanych rzeźb, przedstawiających cząstki podzielonej pomarańczy, przygotowanych przez artystów wspólnie ze studentami wrocławskiej ASP.

Trójka szklarzy stworzyła wspólnie „Pomarańczarnię” – instalację artystyczną, której premierowa iluminacja miała miejsce podczas IX edycji Festiwalu Wysokich Temperatur w budynku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Multimedialny aspekt instalacji pokazał widzom Jakub Lech, członek IP Group, który dzięki projekcjom i pracy ze światłem nadał „Pomarańczarni” zupełnie nowy wymiar. Instalacja była dalej prezentowana w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Kinneksbond w Luksemburgu.