Login

Register

Login

Register

19.11.2020 Czwartek

Akademia Miejska: „Jak mieszkać inaczej? Nie tylko kupno i wynajem”– spotkanie i dyskusja online

Organizator: Strefa Kultury Wrocław, Kulturoznawstwo wrocławskie, Studia miejskie UWr
Data: 19.11.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: transmisja live:
fb.com/barbarakultura
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marcin Szczygieł

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
Listopad 19, 2020@6:00 pm – 7:00 pm
2020-11-19T18:00:00+01:00
2020-11-19T19:00:00+01:00

To już trzecie spotkanie tej jesieni z Akademią Miejską! Podczas listopadowej dyskusji, transmitowanej na żywo z Barbary, prowadzący zastanowią się nad kwestią alternatywnych sposobów zamieszkiwania i spróbują odpowiedzieć na pytania, czy  naprawdę jesteśmy skazani jedynie na kupno i wynajem.

Z badań Eurostatu wynika, iż mieszkania na polskim rynku wtórnym w pierwszym kwartale 2020 r. podrożały w stosunku do cen sprzed 12 miesięcy aż o 15,1 procent. W mniejszym stopniu wzrosły kwoty za metr kwadratowy nowych lokali mieszkaniowych, ale te także nigdy nie były w naszym kraju tak drogie. Co ciekawe, w ostatnich latach ponad 70 procent nieruchomości deweloperskich było w Polsce kupowane za gotówkę. Pandemia COVID-19 na jakiś czas zahamuje zapewne podwyżki cen najmu, niemniej w dłuższej perspektywie i one będą rosnąć.

Czy są jakieś alternatywne sposoby zamieszkiwania? Co można zrobić by znaleźć miejsce do życia nie kupując i nie wynajmując lokum? Co oferuje nam miasto? Gdzie szukać informacji o innych sposobach finansowania mieszkań? Czy wciąż atrakcją formą zamieszkiwania może być zajmowanie obiektów nie mających właścicieli? O tym wszystkim i innych kwestiach związanych z mieszkaniem dyskutować będą: Agata Twardoch – autorka książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” i Iwona Borowik – socjolożka miasta.

Spotkanie w sieci

Wydarzenie online. Dostęp do live’a spotkania jest bezpłatny, a relacja na żywo będzie dostępna na profilu głównym Barbary i Strefy Kultury Wrocław na Facebooku dzięki współpracy z PIK Wrocław. Organizatorzy przypominają: pytać można o wszystko i w każdej chwili – wystarczy zostawić komentarz pod linkiem do transmisji online. Dołącz do wydarzenia, TUTAJ.

Na osoby, które wezmą udział w co najmniej dwóch Akademiach Miejskich czeka certyfikat! 

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy o projektowaniu i testowaniu zmian przestrzeni, a także o kulisach tworzenia budżetów miejskich. Zastanowimy się również nad kwestią alternatywnych sposobów zamieszkiwania i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę jesteśmy skazani jedynie na kupno i wynajem. Na koniec semestru przyjrzymy się obiegowi odpadów w mieście.

Program: 

19.11 | Jak mieszkać inaczej? Nie tylko kupno i wynajem  
wykład: Agata Twardoch, gość: Iwona Borowik | dołącz do wydarzenia online

3.12 | Jak śmieci się w mieście? O obiegu odpadów
wykład: Arkadiusz Wierzba i Aneta Osuch, gość: przedstawiciel spółki Ekosystem 

Może będziecie zainteresowani również jednym z pozostałych cykli, które odbywają się w Barbarze? Sprawdźcie je TUTAJ

 

 

- Czytaj także

p:33987