25.11.2021 Czwartek

Akademia Miejska: „Jak mieszkać nie kupując? O mieszkalnictwie komunalnym i socjalnym” – wykład i dyskusja

Organizator: Strefa Kultury Wrocław, Kulturoznawstwo wrocławskie, Studia miejskie i globalne UWr, Akcja Lokatorska
Data: 25.11.2021
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara, ul. Świdnicka 8b
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Rezerwacja biletów: www.amiejska-2511.webankieta.pl

fot. Marcin Szczygieł

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
listopad 25, 2021@6:00 pm – 8:00 pm
2021-11-25T18:00:00+01:00
2021-11-25T20:00:00+01:00

Miastoluby, przed nami kolejne spotkanie z Akademią Miejską w Barbarze!

Ceny mieszkań i najmów nieustannie rosną. Jeszcze do niedawna nabycie nieruchomości – jakiś czas po ukończeniu studiów – wydawało się wielu młodym ludziom całkiem realne. Dziś stać na nie raczej bardzo wąską grupę osób, najlepiej zarabiających.

Majętni inwestorzy z różnych sektorów gospodarki traktują nowopowstające budynki jako dość bezpieczną lokatę kapitału. W obiektach usytuowanych w najatrakcyjniejszych lokalizacjach dużych polskich miast – w tym także Wrocławia – wykupują oni naraz po kilka czy nawet kilkanaście lokali mieszkalnych. W kontekście rynku mieszkaniowego coraz częściej słyszymy o tzw. „pęczniejącej bańce”, która może szybko pęknąć. Analitycy i eksperci są jednak zgodni co do tego, iż ceny sprzed połowy dekady już nie wrócą.

Jakie są zatem alternatywy?

Co zrobić by młode osoby nie były zmuszone do opuszczania centrów czy śródmieści i przenoszenia się z powrotem do mniejszych miejscowości (ułatwionego przez pracę zdalną)? Jak myśleć o rozwoju miast przy stałym wzroście cen nieruchomości? W jaki sposób zapobiegać negatywnym zjawiskom związanym z wolnym rynkiem? Co robić z istniejącym zasobem komunalnym i jak kształtować programy obejmujące mieszkalnictwo socjalne?  Ile jest lokali komunalnych w naszym mieście i komu one przysługują? Gdzie szukać wzorców dobrych praktyk? Co może polepszyć sytuację lokatorów oraz osób poszukujących mieszkań? Czy skłoty należą już do przeszłości? Czy są może nowe formy samoorganizacji w tym zakresie?

Odpowiedzi między innymi na te pytania poszukiwać będziemy podczas listopadowej Akademii Miejskiej wraz z Tomaszem Skoczylasem ze Stowarzyszenia Akcja Lokatorska, Wiceprezydentem Wrocławia, Sebastianem Lorencem oraz prowadzącą dyskusję, Joanną Panciuchin.

Dołącz do spotkania w Barbarze!

Wstęp na wydarzenie w ostatni czwartek listopada jest wolny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo na spotkanie obowiązują zapisy – start rejestracji 10.11. Wypełnij FORMULARZ.

Jeśli nie uda Wam się zarezerwować miejsc (ograniczona liczba), mamy dobrą wiadomość – spotkanie będziemy relacjonować w formie transmisji live na FB Barbary i Strefy Kultury Wrocław, dlatego czekamy również na Wasze pytania, które będzie można zadawać w komentarzach!      

Więcej o cyklu:

Miasta to bardzo dynamiczne organizmy. Ulegają one licznym przemianom, za którymi czasem trudno nadążyć. Spotkania w ramach Akademii Miejskiej przybliżają rozmaite zjawiska związane m.in. z architekturą, urbanistyką i mieszkalnictwem. Ten semestr rozpoczniemy spotkaniem o recyklingowaniu architektury, czyli o nadawaniu drugiego życia budynkom. Potem zajmiemy się dziedzictwem architektury modernistycznej oraz systemem mieszkań komunalnych i socjalnych. Na zakończenie, w grudniu, przyjrzymy się procesowi odradzania się polskiej wsi i przemianom, jakie obecnie zauważyć można w Kotlinie Kłodzkiej.

Program:

25.11 | Jak mieszkać nie kupując? O mieszkalnictwie komunalnym i socjalnym | start zapisów 10.11  FORMULARZ
wykład: Tomasz Skoczylas | Stowarzyszenie Akcja Lokatorska
gość: Sebastian Lorenc | Wiceprezydent Wrocławia

16.12 | Jak odradzają się wsie? O przemianach Kotliny Kłodzkiej | start zapisów 2.12
wykład: dr hab. Agnieszka Latocha | UWr
gość: dr hab. Katarzyna Kajdanek | UWr

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej