Login

Register

Login

Register

25.02.2021 Czwartek

Akademia Miejska: „Jak się ma kultura w czasach pandemii?”– spotkanie i dyskusja online

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 25.02.2021
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: fb.com/barbarakultura
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marcin Szczygieł

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
Luty 25, 2021@6:00 pm – 7:00 pm
2021-02-25T18:00:00+01:00
2021-02-25T19:00:00+01:00

Startuje wiosenny semestr z Akademią Miejską! Podczas pierwszej dyskusji w tym roku, transmitowanej na żywo z Barbary, prowadzący postarają się odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest sytuacja kultury w czasie pandemii. Niestety, najczęściej usłyszeć można odpowiedź „trudna”. To jednak nie odróżnia aktywności kulturotwórczej od pozostałych dziedzin życia. W przypadku kultury, podobnie jak usług, handlu i transportu, oczywiście także chodzi o problemy finansowe. Są one niewątpliwie istotne, ale brać pod uwagę trzeba tu również innego rodzaju „deficyty”.

Zarówno dla artystów, organizatorów, kuratorów czy animatorów, jak i dla widzów, częściowe lub pełne zamknięcie instytucji kultury wiąże się ze zmianą dotychczasowych sposobów działań, zachowań, nawyków, doświadczeń. Uczestniczenie w czymś online, z domu za pośrednictwem cyfrowych łączy, przekształca myślenie o tworzeniu, produkcji, ale przede wszystkim chyba o odbiorze sztuki.

Jak zauważał Rudolf Arnheim „robienie czegoś równocześnie i robienie tego razem to nie jest zupełnie to samo”. Z jednej strony przeformułowujemy modele organizacji spektakli, pokazów, wernisaży, oprowadzań, debat, tak by były możliwe najatrakcyjniejsze dla osób uczestniczących w nich przez internet, z drugiej mamy pełną świadomość mankamentów czy niedostatków proponowanych rozwiązań. Dają one duże możliwości, ale zawsze pozostają nieadekwatne względem fizycznej obecności widza w przestrzeniach galerii artystycznych, sal koncertowych czy teatralnych, kin.

O tym wszystkim będą rozmawiać zaproszeni goście: Marek Sztark i Stanisław Abramik już 25 lutego o godzinie 18:00, dołącz do spotkania online tutaj!

Spotkanie w sieci

Podczas transmisji na żywo organizatorzy wydarzenia zachęcają uczestników do aktywnej obecności – pytania będzie można zadawać  w komentarzach. Dostęp jest bezpłatny, a realizacja live dostępna będzie na Facebooku Barbary i Strefy Kultury Wrocław.

O cyklu

Spotkania w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy o kondycji kultury w czasie zarazy, a także o tym, na jakich zasadach funkcjonuje panel obywatelski. Zadamy sobie pytanie skąd pochodzą nowi mieszkańcy Wrocławia i z jakich powodów tu przyjeżdżają? Na koniec semestru przyjrzymy się wynajmom krótkoterminowy. Na osoby, które wezmą udział w co najmniej 2 spotkaniach, czeka certyfikat.

Program

25.02| Jak się ma kultura w czasach pandemii? | dołącz do spotkania online!
18.03| Jak działa panel obywatelski?
15.04 | Jak trafił tu twój sąsiad? 
6.05 | Jak działa wynajem krótkoterminowy?

Może będziecie zainteresowani również jednym z pozostałych cykli, które odbywają się w Barbarze? Sprawdźcie je TUTAJ

 

- Czytaj także

p:36463