21.10.2023 Sobota

„Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” – spektakl

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 21.10.2023
Godzina: 20:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 30 zł
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
październik 21, 2023@8:00 pm – 9:00 pm
2023-10-21T20:00:00+02:00
2023-10-21T21:00:00+02:00

Strefa Kultury zaprasza 21 października do Firleja na spektakl „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w reżyserii Joanny Lewickiej.  Jest to artystyczna próba skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia. Na scenie wystąpi założycielka Kolektywu Kobietostan, aktorka i działaczka społeczna Agnieszka Bresler.

Podczas spektaklu głos-aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Cykl „Kobietostan” wyrasta bezpośrednio z misji działającego we Wrocławiu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, którą jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru.

Twórczynie Kobietostanu feminizm rozumieją jako walkę o człowieka z jego prawem do samostanowienia bez względu na płeć. Dlatego kierują swoje działania nie tylko do kobiet, ale również osób niebinarnych i transseksualnych czy wreszcie mężczyzn. Cykl „Kobietostan” ma stworzyć swoistą platformę dialogu, gdzie głosy marginalizowane i spychane społecznie znajdują swoją przestrzeń wyrazu, a także budować i aktywizować wrocławską widownię – uwrażliwiając ją na kwestię przeciwdziałania wielokrotnemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji.

W spektaklu „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety. W tej przestrzeni aktorka, królowa-matka Kobietostanu, która nosi w sobie wszystkie niewypowiedziane historie, bierze odpowiedzialność za wydanie ich na świat, za nadanie im znaczenia. Tekst spektaklu powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, prowadzone przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. Projekt ten wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.

 

Inspirowany ich opowieściami i refleksjami spektakl jest zbiorowym manifestem kobiet, opowiada, cytując liczne pochlebne recenzje, „historie osobistych tragedii rozgrywających się za zamkniętymi drzwiami domów, historie codziennych tragedii i opresji wpisanych w struktury społeczne” (dr Magdalena Hasiuk, Instytut Sztuki PAN), jest „wezwaniem do buntu, apelem o zmianę sytuacji kobiet” (Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza) czy wreszcie „porządną lekcją życia, pięknie opowiedzianą” (Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska).

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław w ramach drugiej edycji projektu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan „Teatr – przestrzeń spotkania”.

Wykonanie: Agnieszka Bresler

Reżyseria: Joanna Lewicka

Dramaturgia: Magdalena Mróz

Wideo: Maria Porzyc

Kostium i scenografia: El Bruzda

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej