17.07.2022 Niedziela

XXIX Non Sola Scripta: Irena Czubek Davidson, Lindsay Davidson, Michal Novenko

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 17.07.2022
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 15 zł - ulgowy
20 zł - normalny
Miejsce wydarzenia: Kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1, Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
lipiec 17, 2022@7:00 pm – 9:00 pm
2022-07-17T19:00:00+02:00
2022-07-17T21:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXIX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 17 lipca:

Irena Czubek Davidson – harfa

Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinić. Edukację muzyczną kontynuowała pod kierunkiem prof. Bogumiły Lutak-Modrinić na studiach podyplomowych krakowskiej Akademii Muzycznej. Swój warsztat muzyczny doskonaliła też biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Jest współzałożycielką niezwykłego tria „Celtic Triangiel” (sopran, dudy szkockie, harfa haczykowa) wykonującego muzykę szkocką i celtycką. W 2014 uzyskała stopień doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dr Lindsay Davidson – dudy szkockie

Studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie w Edynburgu i jest pierwszym w historii muzykiem, który uzyskał dyplom uniwersytecki w zakresie gry na dudach. Lindsay został wybrany Dudziarzem Miejskim (Town Piper) swojego rodzinnego Linlithgow (od 1987 do 2001), od 1992 oficjalnym dudziarzem klanu Davidsonów, jednego z najliczniejszych w Szkocji. W 2004 roku, otrzymał nominację na Nadwornego Kompozytora Barona Ardgowan, co było poprzedzone licznymi zamówieniami na utwory muzyczne ze strony Barona. Ważnym elementem pracy Lindsaya jest promocja muzyki dudziarskiej, a jego ambicją  przyczynienie się do tego, aby muzyka grana na dudach i tworzona z myślą o tym instrumencie została zaliczona w poczet muzyki poważnej i na stałe weszła do repertuarów filharmonii na całym świecie. Lindsay Davidson ma na swoim koncie koncerty, prowadzenie warsztatów, a także wykłady w wielu krajach świata.

Michal Novenko – organy

Urodzony w 1962 r. w Pradze. Studiował w Konserwatorium Praskim oraz w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry na organach (u prof. Jaroslava Vodrazka), kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Brał udział w kursach mistrzowskich J. Guillou (Paryż) H. Rillinga i F. Donatoniego. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Jest profesorem w Konserwatorium Praskim. Prowadził międzynarodowe kursy mistrzowskie (w USA, Welkiej Brytanii, Afryce Południowej). Koncertuje w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. Jest również jurorem konkursów organowych (m.in. był jurorem Legnickiego „Konversatorium”, konkursu w San Antonio w USA). Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując ponad 110 różnych organów i propagując zabytkowe instrumenty. Obecnie nagrywa dla brytyjskiej „Label Priory Records”(m.in. historyczne organy w Hiszpanii).

 

Program:

Johann Pachelbel (1653-1706)  Preludium d-moll

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Canzona d-moll

Josef F. N. Seger (1716-1782)  Preludium i Fuga d-moll

L.Davidson Invitation to Dance

L.Davidson Chris Davidson’s Farewell

P.Seddon Suite for Clarsach

L.Davidson Borderpipes variation

L.Davidson Highland Cradle Song, Road to the Isles

L.Davidson Lithca Palace Set

L.Davidson Eightsome Reels

L. Davidson Highland Pipes Solo

Michal Novenko: Improwizacja

Bohuslav Martinů (1890-1959) Vigilia

César Franck (1822-1890): Sortie F-Dur (L´Organiste)

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej