7.08.2022 Niedziela

XXIX Non Sola Scripta: Maria Pomianowska, Mingjie Yu, Franz Hauk

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 7.08.2022
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 15 zł - ulgowy
20 zł - normalny
Miejsce wydarzenia: pl. Kościelny 1, kościół św. Krzyża
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
sierpień 7, 2022@7:00 pm – 9:00 pm
2022-08-07T19:00:00+02:00
2022-08-07T21:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXIX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 7 sierpnia

Maria Pomianowska i Mingije Yu – instrumenty orientalne

Bursztynowy jedwab to wspólny projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu, który jest spotkaniem dwóch odległych kultur muzycznych świata. Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu
spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce. W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje M. Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music” dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych, instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków F. Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng.

Prof.Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała. Koncert połączy zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

Franz Hauk – organy

Organista z Niemiec, juror wielu konkursów muzycznych i prowadzący kursy mistrzowskie. Urodzony w roku 1955 w Neuburgu nad Dunajem Franz Hauk po maturze studiował muzykę kościelną i edukację muzyczną, a także  grę na fortepianie i organach w wyższych szkołach muzycznych w Monachium i Salzburgu. W 1981 r. otrzymał dyplom klasy mistrzowskiej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, po którym uzyskał wiele wyróżnień. W 1988 roku doktoryzował się z muzykologii pracą o monachijskiej muzyce kościelnej na początku XIX w. Jako autor zajmuje się kwestiami badań źródłowych, edycją i praktyką wykonawczą. Od 1982 roku jest organistą, a od 1995 r. także kierownikiem chóru w katedrze w Ingolstadt. W ramach swojego zaangażowania w niezależną regionalną kulturę miejską, tworzył w Ingolstadt wiele wydarzeń koncertowych takich, jak „Międzynarodowe dni organowe Ingolstadt” czy „Poranek organowy o dwunastej” w Kościele Asamów Maria de Victoria.

Program:

Ian Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) Ballo del granduca

Johann Pachelbel (1653-1706) Fuga C-Dur (Nachtigall)

Johann Kaspar Kerll (1627-1693)

Capriccio sopra il Cucu                                             

melodia tradycyjna z Chin Wiosenny kwiat

melodia tradycyjna z Chin Wyścig koni 

F.Chopin Mazurek Op. 33 nr 2

M.Pomianowska Oberek pandemiczny

Lin Hai Zaślepienie 

M.Pomianowska Warianty 

Quian Lei Duża ryba

M.Pomianowska Pustynia

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Praeludium Es-Dur BWV 552/1

Schmücke dich, o liebe Seele

Choralvorspiel BWV 654

Fuga Es-Dur BWV 552/2

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej