31.07.2022 Niedziela

XXIX Non Sola Scripta: Zdzisław Madej, Jakub Stefek, Michał Chorosiński

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 31.07.2022
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 15 zł - ulgowy
20 zł - normalny
Miejsce wydarzenia: pl. Kościelny 1, Kościół św. Krzyża
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
lipiec 31, 2022@7:00 pm – 9:00 pm
2022-07-31T19:00:00+02:00
2022-07-31T21:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXIX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 31 lipca: 

Zdzisław Madej – tenor

Tenor wykonujący muzykę operową i oratoryjno kantatową, dysponujący głosem lyrico- spinto. Obecnie występujący gościnnie, jako solista na scenie Opery Wrocławskiej.
Studia rozpoczął w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), w klasie śpiewu solowego. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Odbył Studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater und Medien w Hannoverze, Niemcy, w klasie śpiewu solowego prof. Markusa Schaefera.
Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Maestro J. Geiserem, Maestro A. Chorosińskim, Maestro J. Gembalskim. Koncertował w Polsce i za granicą, m. in. w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i USA.

Jakub Stefek – organy

Jakub Stefek prowadzi działalność artystyczną w obszarze organowej muzyki żydowskiej. W lutym 2018 roku był uczestnikiem pierwszego koncertu w powojennej historii warszawskich synagog, podczas którego były wykonywane utwory organowe w Synagodze im. Nożyków. W tym samym roku zapoczątkował coroczny festiwal „Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie”. Od 2019 roku współpracuje z kantorem Isidoro Abramowiczem, dyrektorem studiów kantoralnych w szkole rabinackiej Abraham Geiger Kolleg w Berlinie. Od 2020 roku współpracuje z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista Synagogi Pestalozzistrasse – jedynej bożnicy w Niemczech, która do dzisiaj kontynuuje XIX-wieczne tradycje muzyczne judaizmu reformowanego. Działalność Jakuba Stefka zyskuje uznanie za pionierskie przywracanie muzyki synagogalnej do polskiego życia muzycznego.

Michał Chorosiński – narrator

Aktor, reżyser, producent, ukończył Akademię Teatralną w Krakowie. Współzałożyciel Teatru Klasyki Polskiej. Występował na wielu scenach w Polsce od ponad 20 lat związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Szerszej publiczności znany z licznych seriali telewizyjnych m.in. „Lombard, życie pod zastaw”, czy „Jagiellonowie” .

Program:

 Louis Lewandowski Preludium na święto Szawuot op.37 nr 5

Johannes Brahms

Chorał Herzlich tut mich erfreuen op. 122 nr4

– Improwizacje wokalne na podstawie prologu św.Jana                

Hans Samuel Wariacje kanoniczne na melodię poematu Ahot Ketanah

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej