Przed nami kolejne przygody z igłą i nitką, rozmowy o diecie keto i życiu w przestrzeni internetu, a także filmowy spacer po Wrocławiu. A do tego kolejne spotkanie z Panem Kwiaciarzem, rozmowy z Mary Spolsky i Rosalie oraz domowe warsztaty artystyczne dla najmłodszych – krótko mówiąc będzie się działo! Wydarzenia nadal pozostają w formacie spotkań online i premier nagrań w sieci, udział jest oczywiście bezpłatny.
Rozmowy z artystkami, przygoda z haftem i miejskie dyskusje
Zaraz po długim weekendzie (4.05) połączymy się zdalnie z piosenkarką Rosalie. Z kolei na zakończenie miesiąca (25.05) czeka nas rozmowa z artystką Mary Spolsky. Prowadzone przez Maćka Przestalskiego Dogrywki będą okazją, by posłuchać o ich muzycznych inspiracjach, ulubionych utworach, a także o artystycznych planach na 2021 rok. Gorąco zachęcamy do aktywnego udziału i zadawania pytań w komentarzach podczas obu transmisji!
Maj w Barbarze to także dwie premiery kolejnych lekcji online w ramach cyklu Haftujemy!, którego twórczynią i prowadzącą jest Olga Budzan. W trakcie pierwszej majowej premiery (5.05) pt. „Chwosty, filuty, pompony” będziecie mieli szansę nadrobić swój fach rzemieślniczy! Olga pokaże jak urozmaicić haftowaną tkaninę przy pomocy trójwymiarowych elementów. Z kolei ostatni w tym semestrze hafciarski film instruktażowy (26.05) dedykowany będzie wielkiej rodzinie ściegów gałązkowych. Wideo poleca się wszystkim mającym ciągoty inżynierskie i tym, którzy gotowi są stoczyć kilka śmiałych manewrów igłą i muliną. W efekcie powstaną wyjątkowe hafty przedstawiające lasek iglasty oraz krzaczki – w sam raz na dłuższe wiosenne dni. Wideo-tutriale, jak zawsze, przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów.
Wiosenny sezon z Akademią Miejską kończy się dwiema dyskusjami. Pierwsza dotyczyć będzie bardzo specyficznej formy najmu mieszkań – przybliży temat wynajmu krótkoterminowego. W jaki sposób przestrzenie współczesnych miast zmieniają się na skutek działalności portali takich jak Airbnb czy Booking? Przekonamy się 6 maja o godz. 18:00! Wykład poprowadzi Joanna Erbel, a do dyskusji dołączy Łukasz Szeląg. Z kolei podczas ostatniej Akademii Miejskiej (27.05), dzięki współpracy z Biennale WRO 2021: REVERSO, poszukamy odpowiedzi na pytanie Jak mógłby wyglądać świat, gdyby ludzie, a może już tylko ludzie-awatary, żyli jedynie w przestrzeniach wirtualnych? Na spotkanie złożą się dwie części: prezentacja prac wideo z komentarzem oraz dyskusja.
Tekturowe wynalazki, spacery filmowe, roślinne porady i pokaz kulinarny
W sobotę 8 maja, najmłodsi bywalcy Barbary wezmą udział w artystycznych warsztatach rodzinnych z cyklu Tektura i papier… we własnych domach! Jak? Katarzyna Bury, twórczyni zajęć, przygotowała zadanie dla śmiałych odkrywców i wynalazców. Specjalne pakiety pełne plastycznych niespodzianek zostaną dostarczone do ich domów, a tam najmłodsi zaprojektują tekturowe urządzenia, które pomogą ulepszyć świat. Dodatkowo, w dniu wydarzenia opublikujemy mini film z Kasią w roli głównej, która opowie, jak samodzielnie dołączyć do zabawy.
W maju nie zabraknie także spacerowych propozycji. Razem z Lechem Molińskim wyruszymy na dwie wirtualne wędrówki w ramach Kinematografu Wrocławskiego: Na filmowym szlaku! 18 maja czeka nas podróż śladami reżysera Romana Załuskiego i wrocławskich plenerów z produkcji: „Zaraza” (1972). A ostatniego dnia miesiąca (31.05), twórca Kinematografu Wrocławskiego, zabierze fanów kina na wycieczkę po Morskim Oku i odkryje zakamarki Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Kościoła pw. Św Michała Anioła, gdzie odwiedzimy plany z filmu „Pociąg do Hollywood” w reż. Radosława Piwowarskiego (1986). Wideospacery uzupełniać będą fragmenty z filmów, a także materiały archiwalne, jak fotosy i plakaty z omawianych tytułów.
Ogród na balkonie to wspaniała alternatywa dla tych, którzy kochają bliskość natury, ale nie mają własnego przydomowego kawałka ziemi. Nie kto inny jak Pan Kwiaciarza wprowadzi uczestników Akademii Miejskiego Ogrodnika w temat projektowania i prowadzenia balkonowych grządek. Ogród na balkonie w bloku to nie tylko kwiaty – w doniczkach można hodować również niektóre gatunki ziół, warzyw, a nawet owoców. O roślinkach uprawianych pod domową chmurką już 20 maja o godzinie 17:00 podczas spotkania online!
A już dwa dni później (22 maja) wrocławscy foodies spotkają się w Kuchni dla Opornych na ostatni kanapkowy przystanek. Tym razem zwrócimy nasze buzie w stronę kanapek specjalnych – służących naszemu zdrowiu, urodzie i oczywiście doznaniom smakowym. Szefową kuchni, który poprowadzi nas przez temat kanapek zgodnych z zasadami diety ketogenicznej, będzie Aleksandra Basaj-Pawlik – współwłaścicielka i dowódczyni kuchni w Bistro Folgujemy. Uwaga, uwaga! Fani barbarowej kuchni mają okazję aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu przed ekranami i przyrządzać dania symultanicznie, dzięki domowym pakietom smakosza (obowiązują zapisy od 14.05)!
Dostęp do wydarzeń online jest wolny, a relacja ze spotkań na żywo oraz premiery nagrań wideo będą dostępne na głównym profilu Facebook Barbary oraz Strefy Kultury Wrocław.