Svea Duwe

follownowherehorizon

Rok urodzenia: 1972 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocław

Svea Duwe to artystka wizualna z Drezna, przebywająca we Wrocławiu na miesięcznej rezydencji w maju 2015 roku. W trakcie swojego pobytu w mieście pracuje nad projektem „follownowherehorizon”, który składa się z trzech części: fotografii, pracy wideo i rzeźby. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich elementów jest Wrocław jako miejsce w ciągłym ruchu, niejednoznaczne, nieustannie się zmieniające.

W części poświęconej fotografii Duwe bada różnorodne znaczenia zakodowane w tkance wizualnej miasta. Różne komunikaty – reklamy, ogłoszenia czy grafiki – które na co dzień mijamy obojętnie, zawierają w sobie niejednoznaczny przekaz. Poprzez wyselekcjonowany zestaw fotografii, artystka stara się zdekonstruować pierwotne znaczenia i odnaleźć w nich nową symbolikę.

Główną bohaterką pracy wideo „Found Lost Connection” jest wrocławska aktorka, Barbara Pigoń. Duwe – reżyserka – podąża za nią z kamerą, poznając miejsca we Wrocławiu, które są zawieszone między dwoma punktami: mosty, przejścia podziemne oraz przestrzenie pozostające poza uporządkowaną częścią miasta. Najważniejszy jest tu ruch: towarzyszenie aktorce w podróży, która nie ma konkretnego celu i ucieczka przed stałością.

Tworzona przez Duwe rzeźba przypomina zaporę przeciwczołgową. Choć będzie pokryta symboliką związaną z otwartością wrocławian, ma sygnalizować sprzeczności obecne we współczesnym Wrocławiu – mieście spotkań, które wciąż boryka się z problemem niezrozumienia różnorodnych społeczności czy kultur.