2.11.2020 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Przed nami kolejny miesiąc z osiedlowymi wydarzeniami!

Mimo, że dni już coraz krótsze, my nie mamy zamiaru szykować się do zimowego snu i nasze osiedlowe kalendarze wciąż mamy wypełnione po brzegi. W pierwszym tygodniu listopada startujemy z kolejnymi działaniami z ostatniego naboru. Co przed nami? M.in. rowerowe wyprawy na Wielkiej Wyspie, poszukiwanie ulubionych dźwięków Księża i baśniowe warsztaty!

Tworzymy rodzinne archiwa

Znacie historię waszych babć, dziadków, rodziców lub innych członków rodziny i znajomych, którzy postanowili osiedlić się we Wrocławiu? Podzielcie się z nami tymi wspomnieniami!

Do 9 listopada członkinie grupy nieformalnej „Historie (nie)codzienności” w ramach projektu „Rodzinne archiwa historii mówionej na Krzykach” zbierają historie mieszkańców i mieszkanek Wrocławia – przede wszystkim z osiedli Tarnogaj, Huby, Przedmieście Oławskie oraz Księża Małego i Wielkiego. Szukają wspomnień osób, lub wspomnień o osobach, które zaraz po wojnie osiedliły się w naszym mieście. Na bazie nagrań powstanie słuchowisko o powojennej historii wrocławskich Krzyków. Będą to opowieści złożone z historii naszych babć, dziadków czy kolejnych pokoleń osiadłych w tej części miasta po wojnie.

Do udziału zachęcamy seniorów i seniorki oraz całe rodziny! Wystarczy skontaktować się z Leną Bielską, jedną z liderek projektu: telefonicznie: 605 080 777 lub mailowo: bielska.kat@gmail.com. Formę wywiadu dostosujemy do Waszych potrzeb (rozmowa telefoniczna, połączenie online albo spotkanie na żywo).

Szczegóły projektu TUTAJ

Łączymy sztukę z biologią

Przed nami finałowe spotkanie międzypokoleniowych warsztatów, podczas których odkrywaliśmy nowe zastosowania dla pozornie zużytych przedmiotów i wykorzystywaliśmy zdolności artystyczne w pożyteczny dla środowiska sposób. W październiku wspólnie wyplataliśmy makramowe kwietniki, nauczyliśmy się wyrabiania naczyń z gliny i poznaliśmy domowe sposoby na recykling papieru. Na zakończenie naszych działań, razem z Karoliną Buczaniewicz, autorką projektu, będziemy uczyć się samodzielnego ozdabiania szklanych naczyń. Zobaczymy też wystawę prac, które dotychczas udało się stworzyć!

Spotykamy się 5 listopada HOW Stanica (ul. Kożuchowska 13). W trosce o wasze zdrowie i bezpieczeństwo, zajęcia podzielone zostały na trzy tury: o 17:00, 18:00 i 19:00.

Na warsztaty obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ.
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ

Wsłuchujemy się w dźwięki z Księża

Jesienią muzycznym krokiem wracamy na Księże Małym i Wielkie! Wszystko dzięki grupie „Księże w Pełni” z Michałem Ryplem na czele, która przygotowała cykl wydarzeń o wspólnym mianowniku – muzyce właśnie.

W tym roku będziemy tworzyć specjalną książeczkę – księżański śpiewnik, który będzie zbiorem ukochanych utworów mieszkańców i mieszkanek osiedla. Wspólnymi siłami nagramy również osiedlowy teledysk do najnowszego utworu Mai „Mahjong” Kozłowskiej. Jak? Na adres jesienksieze@gmail.com przesyłajcie swoje pięciosekundowe nagranie wideo wykonane w przestrzeni Księża. Zmontowane klipy stworzą wyjątkową wideo-pocztówkę, które zilustruje kompozycję artystki. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Razem z pomysłodawcami zapraszamy też do udziału w wirtualnych pchlich targach, podczas których będzie można wymienić się kasetami, płytami, książkami, filmami, sprzętem muzycznym i nie tylko! Pierwsze spotkanie już 8 listopada od 11:30 na Zoomie. Szczegóły wymiany dostępne są TUTAJ

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Wszyscy skądś jesteśmy

Zbliża się również kolejne spotkanie z grupą Spoko Polish, która uczy osoby z zagranicy praktycznego użycia języka polskiego w codziennych sytuacjach. Tym razem wraz z Fundacją Ważka porozmawiamy o wielokulturowej historii Dolnego Śląska i zamieszkujących go mniejszościach. O tym, że każdy nawet rodzimy jego mieszkaniec i mieszkanka mają w sobie multikulturowe korzenie! 

Na spotkanie obowiązują zapisy na maila: biuro@spokopolish.pl (wpisując w tytule: We are all migrants here). Spotkania mają charakter integracyjny – zapraszamy do wzięcia w nim udziału także Polki i Polaków!

Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o warsztatach TUTAJ

Ruszamy na rowerowe wyprawy po Wielkiej Wyspie

„Popiół i Diament”, „Nóż w Wodzie”, „Sami Swoi”, „Wielki Szu” – to tylko część słynnych produkcji, które powstały w latach świetności Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Dziś niesamowitą historię tego miejsca przypomni nam grupa „Filmowy Wrocław”, która w listopadzie zabierze nas na wyjątkowe wycieczki szlakiem planów filmowych na Wielkiej Wyspie w projekcie „Zobaczymy się w niedzielę”.

W trakcie rowerowych wypraw dowiemy się również nieco więcej o drugim bohaterze projektu – wrocławskim modernizmie. Odwiedzimy znajdujące się na Wielkiej Wyspie najpiękniejsze przykłady tego stylu architektonicznego, które często stawały się też miejscem akcji dla filmów produkowanych przy ul. Wystawowej. Wycieczkom towarzyszyły będą dwie sąsiedzkie prelekcje o filmach i architekturze.

Pierwsze spotkanie zaplanowano 8 listopada. O godzinie 12:00 ruszamy na wycieczkę rowerową (start pod głównym wejściem do Hali Stulecia), a o 15:30 rozpocznie się prelekcja w Czasoprzestrzeni (ul. Tramwajowa 1-3).

Na każde wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem filmowywroclaw@gmail.com. Regulamin wydarzeń dostępny jest TUTAJ. 
Szczegóły projektu TUTAJ

Odkrywamy świat słowiańskich baśni i bajek

Powoli kończą się miejsca na kolejny projekt z edycji 24., który odbędzie się już w przyszłym tygodniu! Byliny to nie bliny – baśniowe warsztaty”to propozycja Alli Iacovuc, która chce pokazać nam magiczny świat opowiadanych na żywo epickich baśni i bajek – tytułowych bylin właśnie! Przekazywane słowem mówionym pieśni są ważnym elementem tożsamości Słowian Wschodnich, a przede wszystkim Rosjan i Rosjanek.

Na warsztatach poznamy historię i formę bylin i nauczymy się je samodzielnie tworzyć. Projekt uzupełnią warsztaty językowe, podczas których poznamy podstawy języka rosyjskiego oraz finałowy wieczór opowiadań bylin i baśni.  Swoją wiedzą podzielą się z nami mieszkający w Polsce zawodowi opowiadacze i opowiadaczki.

Zajęcia odbędą się 12, 13 i 14 listopada w Centrum Kultury Agora (ul. Serbska 5a). Na każde spotkanie obowiązują zapisy mailowe: opowiadania.byliny@gmail.com 

Regulamin wydarzeń dostępny jest TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ

Zapisujemy się na spacery!

Razem z Gajowickimi Inicjatorkami Twórczymi uruchomiliśmy zapisy na zbliżające się wielkimi krokami wędrówki w ramach projektu „Osiedlowe spacery – ruszaj na Gajowice”!  Razem z przewodniczką – Krystyną Lasotą, przejdziemy się trasą lokali rzemieślniczo-usługowych zlokalizowanych na właśnie na Gajowicach. Odwiedzimy i poznamy historię kultowych lokalnych miejsc – tych działających i tych, które zakończyły swoją działalność, ale były ważne dla mieszkańców. Aby się nie zgubić pomiędzy uliczkami, każda osoba otrzyma mapę z wyróżnionymi trasami i punktami wartymi odwiedzenia. W przyszłą sobotę (14 listopada) czekają nas dwa spacery: pierwszy ruszy o godzinie 12:00, a drugi o 13:00. Oba startowały będą przy poczcie na ul. Pereca.

Liczba miejsc na spacery jest ograniczona, zapisy: gitgajowice@gmail.com (w tytule maila należy wpisać datę i godzinę spaceru – można wybrać tylko jedną z dwóch!)

Zdrowie jest najważniejsze

Wszystkie spotkania w ramach mikrograntowych projektów organizowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się z regulaminami odpowiednimi do danego wydarzenia i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Pamiętajcie również, że na większość wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej