12.07.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Słuchamy podcastu, otwieramy wystawę i spacerujemy brzegiem rzeki

Lato z Mikrograntami trwa – przed nami kolejne integracyjne spotkanie z sąsiadami z osiedla Powstańców Śląskich, spacer po malowniczych terenach doliny rzeki Widawy i otwarcie wystawy… tuż nad jeziorem! A to oczywiście nie wszystko! Sprawdźcie obok, co jeszcze dzieje się w tym tygodniu w Mikrograntach.

Poznajemy mieszkańców i mieszkanki Placu Grunwaldzkiego 

Lipcowe zapowiedzi zaczynamy od propozycji dla miłośników i miłośniczek historii oraz architektury! W wakacje podczas serii spotkań i warsztatów odkrywać będziemy niezwykłe opowieści i budynki Placu Grunwaldzkiego. 

Zanim jednak spotkamy się na żywo (pierwszy wykład już 24 lipca!), autorki projektu „KTO TU MIESZKA”, Aleksandra Podlejska i Nikola Salacz, przygotowały podcastową serię, w której nie tylko posłuchamy o historii i architekturze osiedla – w nagraniach wzięli też udział mieszkańcy i mieszkanki wybranych budynków, którzy opowiedzieli o tym, jak odczuwają osiedlową przestrzeń. Dodatkowo historyczka sztuki i designu Katarzyna Andrzejczyk-Briks opowie o odczuwaniu przestrzeni i emocjach w architekturze. Pierwszy odcinek opublikowany został 9 lipca m.in. na Spotify i Anchor.fm – premiera kolejnego już 16 lipca!
Więcej informacji o projekcie TUTAJ 

Dbamy o rośliny z Kozanowa

A już w najbliższą sobotę wracamy z działaniami na Kozanów! „Adoptuj rabatkę” to sąsiedzka inicjatywa kobiet z osiedla, które przygotowały cykl warsztatów ogrodniczo-edukacyjnych dla sąsiadów i sąsiadek z Kozanowa. Zgodnie z tytułem na zajęciach będzie można adoptować rabatkę, zasadzić w niej rośliny miododajne i otoczyć je opieką, by jak najdłużej cieszyły nie tylko oko mieszkanek i mieszkańców osiedla, ale stały się także stołówką dla owadów zapylających!

Pierwsze warsztaty odbędą się 17 lipca od godziny 9:00 w parku kieszonkowym przy ul. Kolistej. Wspólnie poznamy tajniki tworzenia rabatek przyjaznych owadom zapylającym dowiemy się więcej o roli zapylaczy w ekosystemie oraz poznamy metody ochrony tych cennych owadów. Z taką porcją wiedzy, około 10.00 ruszymy do rabatek – donic zlokalizowanych na terenie osiedla, by zasadzić w nich rośliny! Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: adoptujrabatke@wp.pl
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Malujemy przyszłość Sępolna 

W weekend pojawimy się również na Sępolnie, gdzie do wspólnych działań zapraszamy młodzież od 7 do 13 roku życia! Razem z architektami: Leą Kazanecką-Olejnik i Aleksandrą Kozaczek przyjrzymy się historii, architekturze i potencjałowi kilku miejsc na Sępolnie oraz spróbujemy namalować ich przyszłość! Jak to zrobimy? Pomogą nam w tym nietypowe konstrukcje z przezroczystej folii, które wykonane zostały przez koło naukowe Politechniki Wrocławskiej InStructA. Na ich ścianach malować będziemy ilustracje przedstawiające nasze wizje przyszłości miejsc, w którym w danym momencie znajdował się będzie pawilon. 

Konstrukcje staną w najbliższy weekend w dwóch lokalizacjach: W sobotę (17 lipca) przyszłość malować będziemy w okolicy biblioteki przy ul. 8 Maja 26, a niedzielne popołudnie (18 lipca) spędzimy na skwerze przy ul. Dembowskiego 10. Na spotkania obowiązują zapisy: chodz.pomaluj@gmail.com 
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Sobota z sąsiadami na podwórku   

Kontynuować będziemy też sąsiedzką integrację na podwórku przy kwartale ulic Wandy, Podchorążych, Słowiczej i SztabowejW sobotę (17 lipca) rozpoczniemy tradycyjnie od spotkania przy wspólnym stole, a potem porozmawiamy z inspirującymi gośćmi – o 11:00 widzimy się z Magdaleną Mędzkiewicz – wrocławską artystką tworzącą m.in. murale, a w samo południe rozpoczną się warsztaty z AUA MACRAME, na których wspólnymi siłami wypleciemy makramowe podstawki pod kubek. 
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Odkrywamy dolinę Widawy 

Tego samego dnia rozpoczniemy spotkania z grupą „Rzeczniczki”, która chce odkryć przed nami złożoność i bogactwo przyrody doliny rzeki Widawy. Na dobry początek (sobota, 17 lipca od godz. 10:00) czeka nas spacer przyrodniczy o bioróżnorodności tego terenu. Dowiemy się więcej o nadrzecznej przyrodzie. jej powiązaniach z budową koryta rzecznego, zagrożeniach związanych z utratą siedlisk i możliwościami ochrony. W kolejnych tygodniach porozmawiamy m.in. o gatunkach inwazyjnych zamieszkujących ten teren, a nawet weźmiemy udział w nocnych obserwacjach owadów! Na spacer obowiązują zapisy mailowe: rzeczniczkiwidawy@gmail.com
Więcej informacji o projekcie „A co, gdyby jej nie regulować?” TUTAJ  

Premierowo poznajemy zin o mieszkankach Psiego Pola  

Przez ostatni miesiąc zbieraliśmy herstorie kobiet, które tworzyły i tworzą dziś tożsamość Psiego Pola. Przekazane przez Was opowieści i fotografie stały się podstawą do stworzenia pierwszego feministycznego zina na osiedlu. W sobotę (17 lipca) od godziny 17:00 zajrzyjcie na Ryneczek Psiego Pola, by zobaczyć efekt tej pracy! Premiera zina połączona będzie ze spotkaniem z czterema aktywistkami, które obecnie żyją i działają na Psim Polu: Moniką Glińską, Darią Ławniczak, Beatą Janus i Dagmarą Magryta.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Podsumowujemy malarską pracę na Pawłowicach 

Po trzech odsłonach warsztatów malarstwa i rysunku we wspaniałych letnich okolicznościach pawłowickiej przyrody, przyszła pora na podsumowanie naszych spotkań17 lipca o godzinie 17:00 wokół pawłowickiego jeziora rozstawione zostaną malarskie prace, które umilą wieczorne sobotnie spacery. Podczas wydarzenia pojawią się świeżo upieczeni artyści i artystki, którzy na płótnach utrwalali urokliwe zakątki wokół Pałacu Pawłowice. Wernisaż będzie wyjątkową okazją, by we wspólnym gronie porozmawiać, zintegrować się i wymienić ulubionymi miejscami na osiedlu. O atmosferę zadba również zespół „Kwintet Jazzowy”, który wystąpi w trakcie wernisażu w składzie: Tomasz Pruchnicki, Adam Lepka, Jerzy Kaczmarek i Grzegorz Piasecki oraz Piotr Zarecki.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ 

Do zobaczenia w mieście! 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej