Theresa Wenzel

Wymianę rezydencyjną dla twórców specjalizujących się w grafice warsztatowej Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno organizuje od dwóch lat. W tym roku do Wrocławia udała się Theresa Wenzel, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, malarka i graficzka warsztatowa.

Wenzel zainteresowana jest relacjami między ludźmi w grupie. Obserwacja relacji i zachowania stanowi podstawę do jej pracy jako artystki, aczkolwiek sama zainteresowana podkreśla, że lubi oglądać ludzi przypadkowych, wybierając ich bez pierwotnego założenia lub jakichkolwiek uprzedzeń. Od niedawna bada też dynamikę zmian pokoleniowych – wątek ten artystka wyszczególniła obserwując własną rodzinę i przemiany, które z biegiem czasu ją dotykają. Po latach malowania, artystka na nowo odkryła technikę linorytu, często wykorzystując archiwalne materiały – zdjęcia z gazet lub te, które uważa za pamiątki.

We Wrocławiu Wenzel skupi się na Odrze, z którą przede wszystkim kojarzy nasze miasto. Artystka, wychowana nad drezdeńską Łabą, zawsze chciała podjąć temat rzeki w swojej twórczości – rezydencja we Wrocławiu jest więc idealnym momentem na zainicjowanie tego procesu. Wenzel rozpocznie od serii grafik portretujących życie wokół Odry, a ich ciąg dalszy planuje zrealizować już w Dreźnie.