31.05.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Poznajemy herstorie, rozwijamy zmysły i muzycznie improwizujemy

Po kilku miesiącach spotykania się w sieci, w końcu oficjalnie możemy zaprosić Was na mikrograntowe inicjatywy „na żywo”! A jest do czego zapraszać – w najbliższym tygodniu rozpędzamy projektową maszynę na kilku wrocławskich osiedlach. Wracamy do normalności? Oby! 

Odkrywamy herstorie z Psiego Pola 

We współczesnej historii Psiego Pola brakuje obecności kobiet, ich perspektywy, wspomnień. Razem z Adą Klimaszewską i projektem „Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny”, chcemy to zmienić! Naszą herstoryczną podróż po osiedlu rozpoczynamy od zbiórki zdjęć i historii, które utrwalają dokonania i codzienność mieszkających tam kobiet. Z zebranych materiałów powstanie osiedlowy zin feministyczny, czyli specjalna lokalna gazetka, która dostępna będzie bezpłatnie dla wszystkich chcących poznać Psie Pole oczami zamieszkujących je kobiet. 

Fotografie i herstorie możecie pozostawić przez cały czerwiec w specjalnie przygotowanej skrzyneczce w Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie (ul. Kiełczowska 43). A jeśli wolicie przekazać wspomnienia „na żywo” to będzie można to zrobić w kolejny weekend: 12 czerwca od 12:00 do 13:00 będziemy na Was czekać na rynku Psiego Pola, a dzień później w tych samych godzinach w Parku Jedności przy ul. Królewskiej.  
Więcej informacji TUTAJ 
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ 

Pora na zieloną przygodę!  

Razem z Ewą Zacharą wciąż zapraszamy na wędrówkę odkrywającą ciekawostki oraz mniej znane zakątki Parku Grabiszyńskiego! Sekrety tej części miasta poznać możemy dzięki specjalnym mapom, które powstały na bazie skojarzeń, wspomnień i historii związanych z parkiem.  

Indywidualne lub grupowe spacery w poszukiwaniu ciekawostek, skarbów natury i dźwięków przyrody można odbyć w dowolnym momencie – broszury z mapkami znajdziecie u partnerów projektu oraz w lokalnych punktach usługowych zlokalizowanych niedaleko lub w samym parku. Mapy dostępne są także online na naszej stronie.  

W czerwcu spotkamy się też na pikniku wspomnieniowym w Parku Grabiszyńskim bo to by wymienić się historiami z odkrywania parku, poznać jeszcze więcej ciekawostek na jego temat i odkurzyć znane nam gry z czasów dzieciństwa. Za moment o spotkaniu opowiemy Wam więcej! 
Więcej informacji TUTAJ
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ

Warsztaty ceramiczne z PJM

Startujemy z drugim etapem działań w projekcie „Doznanie Zmysłów” Viktorii Tofan, która kieruje swoją inicjatywę do osób z niepełnosprawnościami, tym razem nie tylko słuchu, ale i wzroku.  

W najbliższy poniedziałek, 7 czerwca, spotkamy się na pierwszych warsztatach ceramicznych w Studiu Zakwas (ul. Szczytnicka 40/1B), podczas których poznać będzie można podstawy pracy z gliną, a także zaprojektować i własnoręcznie wykonać ceramiczne przedmioty. Przed nami cztery poniedziałkowe spotkania od 18:00 do 20:00!  

Wydarzenie skierowane wyłącznie dla osób Głuchych i słabosłyszących – na każdym spotkaniu będzie obecna tłumaczka PJM. Zapisy prowadzone są na cały cykl obejmujący cztery spotkania – zgłoszenia należy przesyłać na adres: doznaniezmyslow@gmail.com. 
Więcej informacji TUTAJ 
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ 

Rozwijamy zmysły z Bąbelkami 

Z kolei na Ołbinie kontynuujemy spotkania dla najmłodszych dzieciaków i ich opiekunów. Zajęcia w ramach „Ołbińskich Bąbelków” to to cykl bezpłatnych zajęć, których celem jest przede wszystkim integracja rodziców z osiedla, przy jednoczesnym wsparciu rozwoju najmłodszych. W ramach projektu bąbelki wezmą udział w zajęciach muzycznych, ruchowych a nawet literackich. Ważnym aspektem będzie również poznanie lokalnej infrastruktury przyjaznej dzieciom i naniesienie jej na mapę osiedlowych atrakcji! 

Kolejne spotkanie już 7 czerwca między 10:00 a 12:00 w Ołbińskim Ogrodzie Otwartym – tym razem, wykorzystując kolory i różne tekstury, wspierać będziemy rozwój zmysłów Bąbelków. Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: karolina.orman1@gmail.com 
Więcej informacji TUTAJ  
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ

Igła z nitką zatańczą w Kole Gospodyń Miejskich na Szczepinie 

Od czego zacząć przygodę z szydełkowaniem? W jaki sposób działa maszyna do szycia i czy można coś zrobić nie posiadając żadnych narzędzi? Rozwiązania na te i wiele więcej rękodzielniczych zagwozdek poszukamy na Szczepinie! Zapraszamy gospodynie, gospodarzy oraz wszystkie dzieci ze Szczepina na cykl warsztatów w „Kole Gospodyń Miejskich”!  

Po czujnym okiem osiedlowych ekspertek odkryjemy tajniki przeróżnych technik rzemieślniczych – 8 czerwca 0 16:00 najmłodsi poznawać będą technikę filcowania na mokro, a dzień później 9 czerwca o 17:30 zapraszamy dorosłych na naukę od podstaw haftu krzyżykowego. Na zajęcia obowiązują zapisy mailowe: rekodzielonaszczepinie@gmail.com. Pierwsze spotkania odbędą się w klubie osiedlowym Promyk (ul. Ścinawska 20). 
Więcej informacji TUTAJ
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ

Muzyczne improwizacje na Gaju i Tarnogaju 

W czerwcu kontynuujemy również nasze muzyczne spotkania z grupą Chojnacki/Miguła Contemplations – ostatnio (w końcu!) wyszliśmy ze świata wirtualnego i teraz wspólnie muzykujemy w Centrum Aktywności Tarnogaju (ul. Gazowa 22). 

Kolejna muzyczna przygoda już 10 czerwca o 18:00 – tym razem porozmawiamy o roli rytmu w muzyce jazzowej, dowiemy się czym jest „rytm synkopowany” i o co chodzi w swingowaniu. Będziemy również ćwiczyć, ucząc się różnych schematów rytmicznych., która w najbliższych miesiącach rozbudzi w Was pasję do muzyki improwizowanej.  Do udziału w projekcie zapraszamy zarówno osoby, które mają wcześniejsze doświadczenia muzyczne, jak i wszystkich tych, którzy chcą się z muzyką jazzową dopiero bliżej zapoznać. Wszelkie instrumenty mile widziane! 
Więcej informacji TUTAJ 
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ

Więcej informacji o Mikrograntach i projektach realizowanych w całym Wrocławiu znajdziecie TUTAJ

Do zobaczenia w mieście!

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej