3.11.2021 Środa

Co się dzieje w Mikrograntach? Startujemy z nowymi działaniami w mieście!

Listopad już jest z nami, nadeszła więc pora na start nowych mikrograntowych projektów! Przed nami sporo wydarzeń w całym mieście – międzypokoleniowe spotkania warsztatowe na Szczepinie, zajęcia dla mam na Karłowicach, projektowy debiut na Muchoborze Małym i… to nie wszystko! Sprawdźcie obok, co w najbliższym czasie zadzieje się w Mikrograntach.

„Babciu, dziadku, do dzieła” – warsztaty międzypokoleniowe

„Babciu, dziadku, do dzieła” to listopadowa propozycja Marka Zatora, który chce zachęcić młodszych i starszych mieszkańców i mieszkanki Szczepina do wzmocnienia relacji, wymiany doświadczeń oraz inspiracji do wspólnych działań. Na zajęcia zapraszamy dziadków i babcie z wnuczętami, ale nie tylko. Pary nie muszą bowiem być ze sobą spokrewnione! Jeśli macie sąsiadkę lub sąsiada z klatki, z którymi chcielibyście wspólnie podziałać, to śmiało zabierzcie ich na spotkania.

Na dobry początek, bo już 4 listopada o godz. 18:00 w sali oratorium Parafii Chrystusa Króla (ul. Młodych Techników 17), wspólnymi siłami stworzymy las w słoiku, dobierając słoikowy „wkład” ziemię, rośliny, kamienie, ozdoby. A już w sobotę, 6 listopada czekają nas dwa spotkania: o 10:00 w Qu Pracowni (ul. Jacka Kaczmarskiego 7-9/1) poznamy tajniki ceramiki tworząc nasze własne kubki, z kolei po 16:00 ponownie w sali oratorium zobaczymy się na warsztatach stolarskich, na których wykonamy proste przedmioty użytkowe (np. uchwyt na szczoteczkę do zębów lub telefon).

Na każde wydarzenie obowiązują zapisy mailowe: mlodsistarsi@gmail.com – w wiadomości wpiszcie warsztaty, które Was interesują oraz imiona i nazwiska obu osób.
Więcej informacji TUTAJ

„Mamo, zadbaj o siebie” – warsztaty dla ciała i umysłu

Dwie mamy: Barbara i Justyna, w ramach Mikrograntów jesienią zorganizują na Karłowicach cyklicznych wielowątkowych spotkań, które podzielone zostały na dwie części – plenerowe aktywności fizyczne, dzięki którym rozruszać będzie można swoje ciało oraz warsztaty psychologiczne, które dostarczą pozytywnej energii umysłowi. Wydarzenia będą również szansą, by zacieśnić pomiędzy mamami pozytywne relacje, które (mamy nadzieję) będą utrzymywały się również po zakończeniu warsztatów!

Treningi fitness z wózkiem odbywać będą się w Parku Jana Kasprowicza co środę od 3 listopada do 8 grudnia i podzielone są na dwie tury godzinowe do wyboru: 9:30-10:30 lub 10:30-11:30. Z kolei na warsztaty psychologiczne „Przytul siebie” zapraszamy do Centrum Aktywności Lokalnej Duosfera (ul. Bałtycka 8) co poniedziałek, od 8 do 29 listopada. Tutaj także wybrać można jedną z dwóch grup godzinowych: 10:00-11:00 lub 11:15-12:15.

Obie części tłumaczone będą na język angielski, więc do udziału zaproszone są też niepolskojęzyczne mamy. Zapisy na spotkania: mamo.zadbaj@wp.pl
Więcej informacji TUTAJ

„Mamy i makramy” – warsztaty rękodzielnicze

W listopadzie Mikrogranty debiutują też na Muchoborze Małym! Wszystko dzięki Annie Chlebnikow-Pawluk, która przygotowała dla kobiet mieszkających na osiedlu spotkania, które będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń rodzicielskich i szansą na zdobycie nowych umiejętności.

Zgodnie z tytułem, muchoborskie mamy wezmą udział w warsztatach wyplatania makram, w trakcie poznają podstawowe sploty i stworzą proste przedmioty, które z pewnością upięknią domowe przestrzenie. Co jednak najważniejsze, uczestniczki spotkań będą miały okazję, by lepiej się poznać, porozmawiać i zrelaksować we wspólnym gronie. Makramowe spotkania rozpoczną się 6 listopada o 11:00 wyplataniem kwietników na placu zabaw przy ul. Szkockiej 61. Kolejne spotkania (9 i 17 listopada) zaplanowano już w Filii nr 22 Miejskiej Bibilioteki Publicznej (ul. Chociebuska 8–10).

Zapisywać można się mailowo na adres: mamyimakramy@gmail.com
Więcej informacji TUTAJ

„Rodzicu, weź oddech” – cykl warsztatów terapeutycznych

A we wtorek, 9 listopada ruszamy z cyklem jesienno-zimowych spotkań projektu grupy Dobrze JEST „Rodzicu, weź oddech”, które posłużą zadbaniu o sferę fizyczną i emocjonalną opiekunom dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Pomysł jest odpowiedzią na luki w systemowych rozwiązaniach, które pozwalałyby na kompleksowe wsparcie osób na co dzień zajmujących się dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami. Z perspektywy autorek projektu ważne jest poczucie wspólnoty, możliwość psychicznego i fizycznego odpoczynku, rozmowa i dzielenie się wspólnymi doświadczeniami. Uczestnicy spotkań będą mogli choć trochę i na chwilę zostać odciążeni z trudu, jaki towarzyszy im każdego dnia, będą mieli też okazję pochylić się nad swoimi emocjami, troskami, rozterkami i frustracjami. Znajdzie się też czas na wytchnienie dla ciała i pracę nad technikami relaksacyjnymi.

Grupa spotykać będzie się w każdy wtorek od 9 listopada do 14 grudnia między 17:00 a 19:00 w Centrum Sektor 3 (ul. Legnicka 65). Zgłoszenia przesyłać można na adres e-mail: rodzicu.wezoddech@gmail.com (zgłaszać można się na cały cykl).
Więcej informacji TUTAJ

Mapa ciała. Warsztaty rozwojowe dla kobiet

To z kolei projekt Karoliny Leontowicz, która zaprasza mieszkanki Psiego Pola (i okolic oczywiście też!) na cykl warsztatów poruszających rożne zagadnienia dotyczące świadomości ciała i jego relacji z otoczeniem. W kobiecym kręgu porozmawiać będzie można o doświadczaniu bycia kobietą i zbudować swoje osobiste herstorie. Cztery spotkania, w formie 3-godzinnych warsztatów prowadzonych przed doświadczone edukatorki, będą poświęcone czterem różnym zagadnieniom, symbolizowanym przez części ciała.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 12 listopada w Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie – pod hasłem „Usta” uczestniczki warsztatów popracują nad swoim głosem i otworzą się na krzyk, a także poznają techniki samoobrony opartej na metodzie WenDo.

Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: mapaciala.warsztaty@gmail.com
Więcej o projekcie TUTAJ

„Człowiek z Wielkiej Płyty – Festiwal Filmów Sąsiedzkich” 

Jesienią dzięki projektowi Laury Lech zamienimy osiedle Gaj w prawdziwy plan filmowy! Jak to zrobimy? Wszystko dzięki współpracy z osiedlową młodzieżą, która w listopadzie i grudniu będzie miała szansę, by przy wsparciu specjalistów stworzyć autorskie krótkie filmy dokumentalne o tytułowym „Człowieku z wielkiej płyty”, czyli o mieszkańcu lub mieszkance gajowego blokowiska.

Uczestnicy projektu (czyli osoby w wieku 13-19 lat) będą mogły wziąć też udział w warsztatach, które pomogą im lepiej poznać tajniki pracy filmowców. Na spotkaniach dowiedzą się więcej o zasadach kadrowania i prowadzenia opowieści filmowej, a także usłyszą, jak oświetlić plan filmowy z użyciem przedmiotów codziennego. Pierwsze zajęcia odbędą się 19 listopada w Ośrodku Postaw Twórczych przy ul. Działkowej 15.

Na spotkania obowiązują zapisy. Formularz znajdziecie TUTAJ
Szczegóły projektu TUTAJ

Do zobaczenia jesienią w mieście!

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej