5.04.2019 Piątek

Irène Mélix latem na rezydencji we Wrocławiu

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Czas ogłosić pierwszą artystkę zaproszoną do wrocławskiej Recepcji w ramach laboratorium poświęconego scenie self-publishingowej, które organizujemy w ramach programu AIR Wro. Tym razem sięgamy do sceny artystów i aktywistów queerowych z jednego z europejskich miast partnerskich Wrocławia – Drezna.

Współpracę z twórcami z europejskich miast partnerskich Wrocławia zainicjowaliśmy w ramach programu AIR Wro w 2015 roku. Od tego czasu w stolicy Dolnego Śląska gościliśmy artystów aktywnych w polu sztuk wizualnych (Verena Blok, Svea Duwe), nowych mediów (Fabien Zocco, Mathilde Lavenne), performensu (Daina Pupkevičiūtė), a także działań związanych ze zbiorową pamięcią miasta (Enrico Floriddia) czy społecznościami wykluczonymi (Klaas Burger). Realizowane przez nas działania oparte były na pracy z lokalnym środowiskiem artystycznym, często umożliwiały też angażowanie się mieszkańców naszego miasta.

W wyniku tegorocznego naboru dla twórców z europejskich miast partnerskich do Wrocławia zapraszamy Irène Mélix, która podczas swojej rezydencji pragnie zbadać historię wrocławskiej społeczności LGBTIQ. W ramach projektu „Amour Sur Minitel” Mélix skoncentruje się na zbadaniu historii ogłoszeń i anonsów wrocławskich lesbijek, które na przestrzeni kilku dekad – zwłaszcza w trakcie PRL-u, a także po zmianach ustrojowych, ale wciąż przed czasem powszechnego dostępu do Internetu – zmuszone były szukać swoich drugich połówek publikując ogłoszenia w prasie codziennej lub w magazynach niekoniecznie dostępnych szerokiej grupie odbiorców.

Irène Mélix jest urodzoną w 1988 roku absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Hildesheim oraz absolwentką Hochschule für Bildende Künste Dresden. Mélix  działa na styku aktywizmu, sztuki i zaangażowania politycznego. Punktem wyjścia do jej praktyki artystycznej są badania historyczne, akcje mocno zakorzenione w kontekstach społeczno-politycznych, te dotyczące kwestii płci i jej roli, o w efekcie przekłada się na realizację strategii opartych na bardzo zróżnicowanych mediach: niemiecka artystka rysuje, tworzy prace oparte o techniki sitodruku i linol cut, wydaje ziny i publikuje prace wideo.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej