22.11.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Poznajemy herstorie z Ołbina i ruszamy w podróż do lat 90.!

Już za chwilę na Nadodrzu ruszamy na spacer śladami powstałych w latach. 90. szyldów i witryn, na Gaju przygotowujemy się do nakręcenia filmów dokumentalnych, a na Borku szykujemy sztalugi do prac malarskich. A to przecież nie wszystko – w najbliższym czasie czeka na Was ponad 10 wydarzeń w całym mieście! Sprawdźcie obok, co się dzieje w Mikrograntach. 

Filmowe zajęcia dla młodzieży

W tym tygodniu kontynuujemy filmowe działania w projekcie „Człowiek z Wielkiej Płyty”, podczas którego razem z młodzieżą z Gaju tworzyć będziemy krótkie dokumenty o mieszkańcach i mieszkankach gajowego blokowiska.

Warsztaty zaczęliśmy w zeszłym tygodniu, ale jeśli się na nie załapaliście, to nic straconego – dołączyć możecie jeszcze w tym tygodniu! 24 i 26 listopada w Ośrodku Postaw Twórczych (ul. Działkowa 15) spotkamy się na kolejnych warsztatach, które pomogą Wam lepiej przygotować się do roli filmowców i odkryć tajniki pracy z kamerą. Na spotkania zapraszamy młodzież od 13 do 19 roku życia. Formularz złoszeniowy znajdziecie TUTAJ.
Szczegóły projektu TUTAJ

Dla mam z Karłowic i okolic

Przed nami również ostatnie spotkania projektu „Mamo, zadbaj o siebie”. W parku Jana Kasprowicza czekają nas treningi fitness z wózkiem (24.11 i 1.12), z kolei w poniedziałek (29.11) widzimy się po raz ostatni w  Centrum Aktywności Lokalnej Duosfera (ul. Bałtycka 8) na warsztatach psychologicznych „Przytul siebie”. Obie części tłumaczone są na język angielski, więc do udziału zaproszone są też niepolskojęzyczne mamy. Zapisy na spotkania: mamo.zadbaj@wp.pl
Więcej informacji TUTAJ

Twórcze spotkanie dla seniorów na „Podwórku”

Z kolei na osiedlu Borek czekają nas kolejne twórcze spotkania z grupą „kolektyw Zbiór Pusty”, podczas których ze wspomnień przywołamy obrazy osiedla, a potem przelejemy je na płótno. 25 listopada (w czwartek) w poznamy bliżej technikę akrylową i wykonamy pierwsze prace malarskie. A w następny poniedziałek (29.11) pójdziemy na spacer po osiedlu i spróbujemy spojrzeć na nasze otoczenie z perspektywy źródła inspiracji malarskiej. Na podstawie tego, co zaobserwowaliśmy podczas spaceru wykonamy obrazy (będzie to tzw. plener pamięciowy).

Na twórcze spotkania zapraszamy osoby powyżej 50 roku życia. Spotykamy się w siedzibie Rady Osiedla Borek (ul. Powstańców Śląskich 210-218) o godzinie 12:00. Zgłaszać możecie się mailowo: podworko.warsztaty@gmail.com lub pod numerem tel. 728 881 859.
Więcej informacji o projekcie i następnych spotkaniach TUTAJ

Dla rodziców z Ołbina

W tym tygodniu razem z grupą „Mamy Ołbin” kontynuujemy też spotkania dla dzieci i rodziców z osiedla, czyli projekt „Rodzic rodzicowi sąsiadem”. Po weekendowym spacerze i zajęciach muzycznych dla najmłodszych, nadeszła pora na propozycję dla rodziców! Czwartkowe spotkanie (25.11) w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol poświęcone będzie rozwojowi małego dziecka oraz towarzyszącym zmianom w tym czasie. Razem z psycholożką Joanną Urbaniak omówimy fazy rozwojowe i zajmiemy się trudnymi emocjami, które towarzyszą dzieciom i dorosłym.

Zapisy na spotkanie obowiązują przez FORMULARZ
Więcej informacji TUTAJ

Aktywny piątek dla seniorów

Dzień później (26.11 o 11:00) spotkacie nas też w Parku Południowym, gdzie wspólnymi siłami przygotujemy formę na nadchodzącą zimę! Podczas drugiego spotkania projektu „Seniorze, orientuj się” skupimy się na odpowiednim wykorzystaniu techniki Nordic walkingu, czyli marszu z kijkami.

A po zapoznaniu się za sprzętem, czeka nas też prosta gra terenowa! Trwająca jesień, to przecież idealna pora, by w miłym towarzystwie zadbać nieco o zdrowie i formę fizyczną. Na spotkanie musicie się zapisać mailowo: orientujsie.zapisy@gmail.com lub pod numerem telefonu 793-55-27-28
Więcej informacji TUTAJ

O kobiecości na Psim Polu

Tego samego dnia, ale o 17:00 spotkacie nas również w Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie na kolejnym spotkaniu projektu „Mapa ciała”, podczas którego w kobiecym kręgu poruszamy rożne zagadnienia dotyczące świadomości ciała i jego relacji z otoczeniem.

Tym razem pod hasłem „Piersi, brzuch, wagina” skoncentrujecie się na Waszej fizjologii. Porozmawiacie o życiu zgodnym z uwzględnieniem cyklu i jego czterech etapów, dowiecie się więcej o sposobach na zadbanie o siebie i profilaktyce, o endometriozie i wspólnie powalczycie z tabu, z którym mierzyć musicie się każdego dnia. Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: mapaciala.warsztaty@gmail.com
Więcej o projekcie TUTAJ

Spacer śladami „TypoPolo”

Z kolei w sobotę zabierzemy Was w sentymentalną podróż w „szalone” lata 90.! Wszystko dzięki projektowi Farnaz Ghasemi Poetyka nadodrzańskich szyldów i witrynw ramach którego zapoznamy się z jednym z symboli polskiej transformacji, czyli „TypoPolo”.

27.11 o 11:00 ruszymy na spacer z Maciejem Czarneckim (prowadzącym profil na Instagramie: www.instagram.com/maciejdusiciel), z którym zajrzymy do nadodrzańskich miejsc wciąż zachowujących swój autentyczny wygląd sprzed lat. Jeśli więc chcecie poznać historie sklepów oraz inspiracje, jakie wykorzystywali właściciele przy projektowaniu witryn to dołączcie do wyprawy! Na wycieczkę obowiązują zapisy mailowe: poetykawitryn@gmail.com
Więcej informacji

Poznajemy bohaterki z Ołbina…

W sobotę wrócimy też na chwilę na Ołbin, gdzie czekają nas dwa wydarzenia! W trakcie pierwszego z nich, razem z Joanną Hytrek-Hryciuk odkrywać będziemy herstorie mieszkanek osiedla! Podczas warsztatów w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (startujemy o 11:00) wcielicie się m.in. w członków/członkinie „Wyimaginowanej Komisji ds. Nazewnictwa”, która ma wybrać patronkę ulicy lub skweru i pokazać, w jaki sposób można osadzić postać kobiecą we współczesności. 
Na spotkania obowiązują zapisy mailowe: historyinprogress@gmail.com
Więcej informacji i szczegóły kolejnych spotkań TUTAJ

…i uczymy się mówić po polsku

Również o 11:00, ale w Parku Stanisława Tołpy, ponownie spotykamy się, by podczas praktycznych działań poznawać w międzynarodowym gronie język polski! Tym razem pójdziemy na krótki spacer, który pozwoli nam nieco lepiej poznać osiedle, a przy okazji porozmawiamy po polsku o codziennych sprawach.

Na wyprawę zapraszamy zarówno migrantki i migrantów mieszkających we Wrocławiu, które_rzy chcą lepiej poznać język polski, jak i osoby swobodnie rozmawiające w tym języku, ale chętne do poznania innych kultur. Zapisywać do udziału w projekcie „Mówimy po polsku” możecie się na maila: mowimypopolsku2021@gmail.com
Więcej informacji TUTAJ 

„Babciu, dziadku, do dzieła” – warsztaty międzypokoleniowe

Przez ostatni miesiąc w międzypokoleniowym gronie spotykaliśmy się m.in. na warsztatach stolarskich i krawieckich. A już za tydzień (29.11) czeka nas ostatnie wydarzenie projektu „Babciu, dziadku, do dzieła” – tym razem wspólne malowanie metodą Malort, w ramach której wszyscy mogą malować, to co chcą, jak chcą i ile chcą, na specjalnie przygotowanych kartkach przyklejonych do ściany.

Na zajęcia zapraszamy dziadków i babcie z wnuczętami, ale nie tylko. Pary nie muszą bowiem być ze sobą spokrewnione! Na każde wydarzenie obowiązują zapisy mailowe: mlodsistarsi@gmail.com – w wiadomości wpiszcie warsztaty, które Was interesują oraz imiona i nazwiska obu osób.
Więcej informacji TUTAJ

 

Do zobaczenia w mieście!

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
30.0625.08.2024

XXXI Non Sola Scripta: KARNET

Ostrów Tumski, pl. Kościelny 1, Kolegiata Św. Krzyża i Św. Bartłomieja Zobacz na mapie
22.09.2024

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Popieluszka”

Firlej, ul. Grabiszyńska 56 Zobacz na mapie

Polecamy

Zobacz więcej