21.06.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Witamy lato w całym mieście!

Tropikalne upały nie powstrzymują nas od sąsiedzkich spotkań i wydarzeń w całym mieście! W najbliższym czasie będziemy integrować się na Złotnikach i osiedlu Powstańców Śląskich, stworzymy florystyczne kompozycje na Pilczycach i Kozanowie, rękodziełem zajmiemy się na Szczepinie, a przy pawłowickim pałacu nauczymy się malować – początek lata (i koniec czerwca zarazem) zapowiada się wyjątkowo intensywnie!

Koło Gospodyń Miejskich na Szczepinie – warsztaty rękodzielnicze

Czym są makramy i jak je przygotować? Czy można coś wydziergać nie posiadając żadnych narzędzi? Rozwiązania na te i wiele więcej rękodzielniczych zagwozdek poszukamy podczas warsztatów w „Kole Gospodyń Miejskich”! 

Przy wsparciu i pod czujnym okiem osiedlowych rzemieślników i rzemieślniczek w tym tygodniu poznamy technikę arm knittingu i upleciemy oryginalne kominy, nauczymy się wyplatania za pomocą sznurków i dowiemy się, na czym polega filcowanie. Wytworzone pierwsze rękodzielnicze dzieła, każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

Co nas czeka w „Kole Gospodyń Miejskich”?

Kliknij tutaj, aby sprawdzić szczegóły
  • 23 czerwca, 17:30| Promyk. Klub osiedlowy (ul. Ścinawska 20).
    Arm knitting – podstawowe sploty
    Prowadząca: Katarzyna Przybysz
  • 25 czerwca, 17:30| Promyk. Klub osiedlowy.
    Makrama – podstawowe techniki i tworzenie kwietników.
    Prowadząca: Ada Rekuć
  • 26 czerwca, 16:00| Promyk. Klub osiedlowy.
    Filcowanie na sucho – tworzenie autorskich broszek
    Prowadząca: Agnieszka Jaśkiewicz
    Zajęcia odbywać się będą w klubie osiedlowym „Promyk” (ul. Ścinawska 20).

Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe: rekodzielonaszczepinie@gmail.com
Więcej informacji TUTAJ

W jazzowym Gaju – współtwórz utwór „Gajazzowy”!

Razem z grupą Chojnacki/Miguła Contemplations zakończyliśmy cykl warsztatów muzycznych, ale to nie koniec jazzowych atrakcji na Gaju i Tarnogaju! W lipcu spotkamy się na plenerowym koncercie przy Wzgórzu Gajowickim, ale zanim zabrzmi tam jazz mamy dla Was propozycję. Podczas koncertu chcemy zagrać specjalny utwór “Gaj-Jazzowy”, na który złożą się przygotowane przez Was improwizacje!

Jeśli chcecie dołączyć do tworzenia wyjątkowego jazzowego nagrania to na podstawie gotowego podkładu muzycznego nagrajcie swoją improwizację! Podkład i nuty możecie pobrać TUTAJ

Nagrania zbieramy do 30 czerwca, a wszystkie informacje o akcji znajdziecie TUTAJ

Sobota z sąsiadami – zielone warsztaty

„Jak dobrze mieć sąsiada (i sąsiadkę)!” – tak śpiewały kiedyś Alibabki, a teraz potwierdzić te słowa chce Katarzyna Dymitraszczuk, z którą zapraszamy mieszkanki i mieszkańców osiedla Powstańców Śląskich i okolic na cykl wakacyjnych spotkań na podwórku przy kwartale ulic Wandy, Podchorążych, Słowiczej i Sztabowej. Projekt „Sobota z sąsiadami” będzie okazją, by przy wspólnym stole lepiej się poznać, porozmawiać i zaplanować sąsiedzkie działania. Dodatkowo, weźmiemy też udział w zielonych warsztatach i spotkaniach, dzięki którym zdobędziemy solidną porcję wiedzy z zakresu recyclingu, rękodzieła i ogrodnictwa.

Pierwsza „Sobota z sąsiadami” odbędzie się 26 czerwca o godzinie 11:00

Na początek porozmawiamy z Michałem Kwiatkowskim, przewodniczącym zarządu osiedla, o tym, co wspólnie lokalnie możemy zrobić. Z kolei w samo południe wystartują warsztaty z przedstawicielami Fundacji Ekopotencjał, którzy opowiedzą po co nam upcykling oraz o idei niemarnowania. Zaprezentują również kilka ciekawych pomysłów jak wykorzystać „zero waste” w kuchni i łazience. Na spotkaniu prowadzone będą zapisy na warsztaty, które ruszą od kolejnej soboty, 3 lipca.  

Więcej informacji o projekcie i kolejnych spotkaniach TUTAJ

Biosfera, czyli warsztaty ekologiczne na Pilczycach i Kozanowie

Tego samego dnia spotkacie nas też na Pilczycach i Kozanowie, gdzie kontynuujemy stawianie pierwszych mikrokroków do ekologicznej zmiany! Razem z grupą Zgrane Pilczyce i Kozanów w sobotnie popołudnie spotkamy się na zielonych warsztatach połączonych z krótkimi wykładami na temat np. ochrony środowiska naturalnego, właściwej segregacji śmieci i walki ze smogiem.

Na zajęciach stworzymy też wyjątkowe kompozycje florystyczne oraz lasy w słoiku, na przykładzie których poznać będzie można specyfikę lokalnego mikroklimatu. Osoby uczestniczące w spotkaniach będą miały również okazję, by zdobytą wiedzą podzielić się z innymi – wspólnymi siłami stworzą krótkie filmy edukacyjne, które będą skierowane do lokalnej społeczności sąsiedzkiej.

26 czerwca spotykamy się we Wrocławskim Klubie Anima (ul. Pilczycka 47) – warsztaty podzielone są na dwie tury – pierwsza startuje o 15:00, druga o 17:00. Na zajęcia obowiązują zapisy: biuro@zgranepik.org

Więcej informacji TUTAJ

Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny – spotkanie herstoryczne

Do końca czerwca razem z Adą Klimaszewską zbieramy zdjęcia i historie, które utrwalają dokonania i codzienność mieszkających na Psim Polu kobiet. Ze zdobytych materiałów powstanie osiedlowy zin feministyczny. Publikację upiększą też przygotowane podczas warsztatów haftowania dzieła.  Na rękodzielnicze spotkanie zapraszamy również w najbliższą sobotę, 26 czerwca, o godzinie 12:00. Zajęcia, które poprowadzi Olga Budzan dedykowane są wszystkim osobom, które kochają psy, suki i robótki ręczne – zachęcamy Was do zabrania ze sobą wydruku zdjęcia Waszego psa lub suczki! Wspólnymi siłami skopiujemy je na tkaninę przy pomocy kalek. Na warsztaty obowiązują zapisy: adriannaklimaszewska@gmail.com

A jeśli jeszcze nie udało się Wam podzielić fotografiami i herstoriami, to do końca czerwca możecie je zostawić w specjalnie przygotowanej skrzyneczce w Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie (ul. Kiełczowska 43).

Więcej informacji TUTAJ

ROT, czyli Rewirowy Ogródek Twórczy – finał projektu 

Wraz z grupą „Zdrowo, lokalnie, sezonowo” zapraszamy też na Swojczyce na finałowe spotkanie projektu „ROT, czyli Rewirowy Ogródek Twórczy”! Wspólnie poznaliśmy już tajniki ogrodnictwa, nadeszła więc pora, by wiedzę wykorzystać w praktyce! Przy Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy będziemy sadzić drzewka, krzewy i zioła, a także zagospodarujemy skalniak.

Dołączcie do nas w sobotę (26 czerwca) od godz. 15:00 i razem  zbudujmy społeczny ogród dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina!

Na spotkanie obowiązują zapisy: rotgzp@gmail.com 
Więcej o projekcie TUTAJ

NIEstarość na Złotnikach – warsztaty międzypokoleniowe

Razem z Aleksandrą Kołodziej kontynuujemy międzypokoleniowe spotkania na Złotnikach, które mają pomóc otworzyć przestrzeń do rozmowy o wspólnych potrzebach, wartościach i marzeniach wszystkim mieszkańcom i mieszkankom – bez względu na wiek.

Drugie spotkanie „To co łączy, a nie dzielirozpocznie się w niedzielę, 27 czerwca w Złotnickim Centrum Spotkań (ul. Wielkopolska 3/5) o godzinie 11:00. Udział jest oczywiście bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe: info@poprostuostarosci.pl i telefoniczne: 609-579-865. Zapisać można się też bezpośrednio w Złotnickim Centrum Spotkań.

Więcej informacji TUTAJ

Doznanie zmysłów – warsztaty ceramiczne w PJM

Z kolei w zlokalizowanym na osiedlu Plac Grunwaldzki Studiu Zakwas (ul. Szczytnicka) kontynuujemy warsztatowe odkrywanie tajników ceramiki. W ramach projektu Viktorii Tofan poznajemy podstawy pracy z gliną, a także projektujemy i tworzymy ceramiczne przedmioty! 

Wydarzenie skierowane wyłącznie dla osób Głuchych i słabosłyszących – na każdym spotkaniu będzie obecna tłumaczka PJM. Kolejne spotkanie już 28 czerwca.

Trwają także zapisy na drugi cykl warsztatów ceramicznych, które dedykowane będą osobom z niepełnosprawnością wzroku. Zajęcia odbywać się będą w tym samym miejscu od 6 lipca. Zapisy: doznaniezmyslow@gmail.com

Więcej informacji TUTAJ 

Namaluj Pawłowice – warsztaty malarskie i spacer historyczny

A już w przyszłym tygodniu wracamy do sztalug! Razem z Panią Elżbietą Niciak zapraszamy na drugą edycję jej projektu, w którym chce podzielić się swoją pasją do malarstwa i rysunku z seniorami i seniorkami z Psiego Pola.

Tym razem inspirować będziemy się urokliwymi terenami Pawłowic, a głównym bohaterem będzie przepiękny zespół pałacowy i otaczający go park, który z pewnością dostarczy Wam niezbędnego natchnienia do tworzenia obrazów i rysunków! 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 czerwca od godziny 10:30. Na początek czeka nas krótki spacer, podczas którego dowiemy się więcej o historii Pałacu i jego walorach architektonicznych. A potem zasiądziemy do malarskiej pracy!

Na spotkaniu otrzymacie Pakiet Malarski, zawierający farby i wszelkie niezbędne przybory malarskie, w tym płótna, na których powstaną pierwsze prace. Doświadczenie nie jest wymagane! Na zajęcia można zgłaszać się mailowo (na listę rezerwową): namalujpawlowice@gmail.com i telefonicznie: + 48 888 784 975

Więcej informacji TUTAJ

To oczywiście tylko część wydarzeń, jakie organizowane są w ramach programu Mikrogranty.

Więcej o lokalnych działaniach w całym mieście przeczytać możecie na stronie strefakultury.pl/Mikrogranty oraz na Facebooku: facebook.com/Mikrogranty.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej