21.12.2021 Wtorek

Mikrogranty osób fizycznych i grup nieformalnych – 2021 rok z bilansem 40 inicjatyw!

„Wspaniały był to rok. Nie zapomnimy go nigdy” – ten kultowy cytat jak ulał pasuje do podsumowania roku w Mikrograntach. Za nami kolejne udane trzy nabory, 40 inicjatyw zrealizowanych razem z Wami, dziesiątki nowych znajomości i doświadczeń! Obok przeczytacie nieco więcej o tym, jak wyglądało ostatnie 365 dni w naszym programie. Mamy też nadzieję, że znajdziecie tu garść inspiracji do wykorzystania w 2022 roku.

Jak wyglądał rok 2021 w Mikrograntach? W trzech ścieżkach (dla osób fizycznych i grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz grup młodzieżowych) wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało łącznie 115 projektów! Poniżej podsumowujemy sobie nasze wspólne osiągnięcia na polu oddolnych, osiedlowych działań, realizowanych przez osoby fizyczne i grupy nieformalne.

Trzy szanse na sukces

Spory bagaż doświadczeń z pierwszego roku pandemii i nowe rozwiązania, które wtedy udało nam się wdrożyć sprawiły, że w 2021 rok weszliśmy bez obaw i w pełni przygotowani na różne możliwe warianty. Ponownie zaprosiliśmy Was do udziału w trzech naborach (w lutym, maju i we wrześniu), w których mogliście zgłaszać swoje propozycje na działania w całym mieście lub inicjatywy online.

W sieci transmitowaliśmy też spotkania informacyjne, na których opowiadaliśmy więcej o programie – w każdym z nich wzięło udział po kilkadziesiąt osób! Do tego wciąż konsultowaliśmy Wasze propozycje telefonicznie i mailowo, co w wielu przypadkach pozwoliło usprawnić wnioski i zapewniło im większą szansę na sukces. Jak co roku próbowaliśmy Was też miło zaskoczyć krótkim przednaborowym spotem wideo – tym razem dodaliśmy do niego szczyptę magii...

[caption id="attachment_42858" align="alignnone" width="474"] Kliknij, aby obejrzeć spot[/caption]

Widmo kolejnego lockdown’u nie zniechęciło Was do działania, co więcej, Wasz zapał tylko się zwiększał, a nam dodawał nowej energii!

Ostatecznie w lutym, maju i wrześniu w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych zgłosiliście aż 255 propozycji na działania w całym mieście. Spośród nich trzy komisje wytypowały do realizacji 40 projektów. Wspólnymi siłami udało nam się przeprowadzić je wszystkie do końca, często realizując kilka wydarzeń jednego dnia.

Weź miasto w swoje ręce!

W każdej z trzech edycji (25., 26. i 27.) najważniejsze było dla nas skoncentrowanie działań w Waszym lokalnym środowisku na jednym z czterech obszarów, byłych dzielnic Wrocławia (Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu) oraz znalezienie nowych, nieodkrytych przestrzeni do współdziałania, nawiązywania partnerstw i pobudzania społeczności do aktywności. Pomyślnie udawało się nam i Wam współpracować z siecią Centrów Aktywności Lokalnej oraz innymi partnerami z listy Miejsc Przyjaznych Mieszkańcom i Mieszkankom.

Pozwoliło nam to na realizację wszystkich czterdziestu inicjatyw, które angażowały setki mieszkańców i mieszkanek naszego miasta!

[caption id="attachment_42853" align="alignnone" width="475"] Kliknij, aby powiększyć obrazek[/caption]

Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia zwracaliśmy też Waszą uwagę na działania realizowane w miejscach powstałych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Projektów wykorzystujących infrastrukturę WBO było w tym roku aż 12.

Gdzie w tym roku byliśmy?

Na naszej osiedlowej mapce doskonale widać, gdzie w tym roku mogliście nas spotkać. Po raz pierwszy w 7-letniej historii programu mikrograntowy projekt pojawił się w tak dużej skali na Muchoborze Małym i Jagodnie! Po chwili przerwy wróciliśmy też na Krzyki-Partynice i osiedle Powstańców Śląskich, z kolei najczęściej bywaliśmy na Ołbinie (5 projektów) i zaraz za nim na trzech osiedlach: Placu Grunwaldzkim, Psim Polu i Pilczycach-Kozanowie-Popowicach Południowych - brawo Wy!

[caption id="attachment_42859" align="alignnone" width="473"] Kliknij, aby powiększyć mapę[/caption]

Co się działo w Mikrograntach?

Zgłaszane do Mikrograntów propozycje są z reguły odpowiedzią na określone potrzeby lokalnych społeczności oraz popularne wśród Was tematy. Ponownie sporo propozycji pozwalało nam na nowo poznać przeszłość i teraźniejszość najbliższej okolicy. Dzięki spacerom i zabawie wykorzystującej zasady geocatchingu odkrywaliśmy historie z Tarnogaju („Czy zostaniesz moim sąsiadem?”), w wakacje przyglądaliśmy się architekturze i mieszkańcom oraz mieszkankom Placu Grunwaldzkiego („Kto tu mieszka?”), a jesienią wyruszyliśmy w podróż w szalone lata 90. poznając TypoPolo z Nadodrza („Poetyka nadodrzańskich szyldów i witryn”). W tym roku pojawiły się też działania, które miały na celu podkreślenie dziejowej roli kobiet w historii wrocławskich osiedli – na Śródmieściu pracowaliśmy na warsztatach („Herstory. Jej opowieść”), a na Psim Polu udało się wydać zin poświęcony mieszkankom osiedla („Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny”)! W tym samym rejonie kobiecej cielesności i psychice poświęcone były też spotkania projektu „Mapa ciała”.

W 2021 roku nie zabrakło również bliskiego kontaktu z naturą. Latem spacerowaliśmy brzegami rzeki Widawy, odkrywając jej bioróżnorodność („A co, gdyby ich nie regulować?”), zapoznaliśmy się też z imponującymi, często kilkunastometrowymi mieszkańcami Parku Południowego, przy okazji racząc się fragmentami najlepszej polskiej poezji („Borek gra w zielone na bis”). Związek z naturą w Mikrograntach udało nam się podtrzymać także dzięki warsztatom na Kozanowie i Pilczycach („Biosfera, czyli edukacja ekologiczna”) i Swojczycach („ROT, czyli Rewirowy Ogródek Twórczy” oraz „Permanentne sąsiedztwo”). Wspólnie rozpoczęliśmy również hodowlę jadalnych i pełnych zdrowych właściwości alg na Ołbinie („Super spirulina”)!

Mikrogranty łączą pokolenia

Często działaliśmy w plenerze – obok spacerów udało nam się zorganizować warsztaty malarskie pod chmurką („Namaluj Pawłowice”), rękodzielnicze spotkania inspirowane nazwami pilczyckich uliczek („W rękach dzieło. Pilczycki ART-street”) oraz zajęcia w „Kole Gospodyń Miejskich” na Szczepinie. Rękodzielniczych emocji dostarczyła nam też kontynuacja projektu „Druki na Krzykach 2”. Za nami również późnojesienne plenerowe treningi rekreacyjne dla seniorów („Seniorze, orientuj się!”) – bo przecież Mikrogranty od zawsze łączą pokolenia!

W tym roku udowodniły to również spotkania na Złotnikach („NIEstarość na Złotnikach”), malarskie wspominki na Borku („Podwórko. Warsztaty twórcze dla seniorów”) oraz cykl różnorodnych zajęć dla babć, dziadków i ich wnucząt („Babciu, dziadku – do dzieła!”). Wspólnie wyciągnęliśmy też ręce ku następnym pokoleniom tworząc artystyczną wiadomość dla przyszłych mieszkańców i mieszkanek Karłowic („Nieśmiertelna Sztuka. Kapsuła czasu na Karłowicach”).

Rok 2021 w Mikrograntach to również sporo propozycji dla mam i dzieci

Wrocławskie mamy mogły w ramach Mikrograntów wziąć udział w plenerowych zajęciach sportowych („Mamo, zadbaj o siebie”) oraz warsztatach rękodzielniczych („Mamy i makramy), którymi zadebiutowaliśmy na Muchoborze Małym!

Za to na Ołbinie spotkaliśmy się wiosną i jesienią na dwóch projektach dla „najnajów” („Ołbińskie Bąbelki”, „Rodzic rodzicowi sąsiadem”), nieco starsze dzieci mogły poznaj tajniki sztuki teatralnej, by stworzyć własne mikroprzedstawienia („Sobotnie teatranki”) i zainspirować się słowiańskimi legendami (Zrób lalkę, stwórz bajkę”). Na Sępolnie popuściliśmy wodze fantazji, tworząc wizje przyszłości osiedla w towarzystwie niezwykłych konstrukcji (Chodź, namaluj swój świat). Latem sięgnęliśmy też dużo dalej, dzięki nocnej obserwacji spadających gwiazd („Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci”). Z kolei dzieci w każdym wieku (nawet te już dorosłe) mogły udać się w wakacyjną podróż w czasie, wyruszając w Parku Grabiszyńskim na „Zieloną wyprawę do czasów dzieciństwa”.

W 2021 roku w ramach Mikrograntów przez wszystkie przypadki odmienialiśmy też „sąsiedzkość”

Zwracaliśmy uwagę na sąsiadów w skali mikro (Mikrodomki z drewna i słomki), wzięliśmy udział w kwiecistej akcji na Kozanowie („Adoptuj rabatkę”) i zintegrowaliśmy się z mieszkańcami i mieszkankami jednego z podwórek na osiedlu Powstańców Śląskich (Sobota z sąsiadami). „Sąsiedzkość” odkrywaliśmy też na Gaju podczas jedynego filmowego projektu w tym roku („Człowiek z Wielkiej Płyty), na tym samym osiedlu wyjątkowe muzyczne doznania zapewniła nam też inicjatywa „W jazzowym Gaju”, podczas której powstał pierwszy osiedlowy utwór jazzowy!

W tym roku nie zabrakło też działań integracyjnych – na Ołbinie wspólnie z osobami pochodzącymi z innych krajów poznawaliśmy tajniki języka polskiego („Mówimy po polsku”), a na Psim Polu od kuchni poznawaliśmy kultury z różnych zakątków świata (Rozsmakuj się w Psim Polu”). Pojawiły się również projekty stworzone z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami: warsztaty ceramiki w ramach projektuDoznanie Zmysłóworaz plenerowe aktywności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, czyliOd wykluczenia i stagnacji, do sportu i rekreacji”. Z kolei rodziców osób z niepełnosprawnościami zaprosiliśmy na regeneracyjne spotkania na Popowicach (Rodzicu, weź oddech”).

Zainspirujcie się

O każdym z tegorocznych projektów możecie przeczytać na naszej stronie w zakładce PROJEKTY, a efekty inicjatyw, które wspólnie wyprodukowaliśmy podejrzeć także w zakładce EDUKACJA. Czeka tam na Was m.in. kilka map – Śródmieścia w trzech wersjach językowych, Placu Grunwaldzkiego i przyjaznych dziecom miejsc na Ołbinie, zin o „Psiepolankach”, poradnik mikrohodowcy jadalnych alg i książeczka kucharska z przepisami z całego świata. W tym roku wprowadziliśmy na rynek tez unikatowe mikrograntowe skarpetki, które wciąż ocieplić mogą Wasze stopy!

Uczymy się

W tym roku niestety ponownie wszystkie Mikroagory odbyły się online. W sieci transmitowaliśmy też tegoroczne podsumowanie wszystkich ścieżek (możecie je obejrzeć TUTAJ). Ale całkiem na żywo udało nam się zorganizować dwa cykle Warsztatów Mikrograntów umożliwiając Wam ćwiczenie nowych umiejętności i pogłębienie wiedzy w zakresie komunikacji i dostępności wydarzeń. W sporym gronie spotkaliśmy się również na szóstej Akademii Mikrograntów, którą ukończyło 13 osób!

Po raz pierwszy z działaniami edukacyjnymi wyszliśmy także poza nasze stałe ramy. Wszystko dzięki Akademii Wspólnie.eu – kilkumiesięcznej inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, skupionej na grupowej pracy i realizacji wspólnych projektów, dla której nasz mikrograntowy zespół przygotował specjalny program szkoleń.

Co dalej?

W 2022 roku ponownie szykujemy dla Was trzy nabory. Pierwszy z nich odbędzie się jednak w marcu, więc musicie chwilę dłużej poczekać z Waszymi pomysłami. Kolejne planujemy już bez zmian – w maju i we wrześniu. A do tego na pewno wrócimy do Was z rozmowami o tym, co dzieje się na w Waszej najbliższej okolicy oraz kolejnymi działaniami edukacyjnymi!

Do zobaczenia w mieście!

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej